Ciemna strona wynajmu sal

Ostatnia aktualizacja:  
16/2/2018
Poprzez stronę internetową dochodzi do pierwszego kontaktu klienta z firmą. Zobacz, jak wyeliminować najczęstsze błędy

Wyobraźmy sobie klienta, który szuka sali szkoleniowej na swoim smartfonie. Wybiera z wyszukiwarki link do witryny jednej z firm. Po załadowaniu strony głównej zaczyna zastanawiać się, co robić dalej. Strona jest nieprzejrzysta. Menu ma zbyt wiele kategorii, ale żadna nie jest zatytułowana prawidłowo. Okazuje się, że zakładka, której szukał klient, znajduje się po prawej stronie, ale witryna nie jest przystosowana do wyświetlania w telefonie, przez co ekran jest obcięty.

Zły projekt

W tym przypadku zawiódł design strony internetowej. Witryna powinna być przejrzysta i łatwa do przeglądania dla klientów. Tworzenie zbyt rozbudowanego menu niejednokrotnie może utrudnić poruszanie się po stronie. Jeżeli przebudowanie lub uproszczenie witryny jest niemożliwe, zawsze można zamieścić w stopce tzw. mapę strony.

Nawet, jeśli posiadamy witrynę, która została zaprojektowana do wygodnego przeglądania na ekranie komputera, nie oznacza, że będzie wyglądała równie dobrze na telefonach. Za dobre dopasowanie szerokości do wymiarów wyświetlacza odpowiadają tzw. strony responsywne. Jeśli firmowa witryna nie została skonstruowana w ten sposób, to może źle się wyświetlać na mniejszych ekranach. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy witryna wyświetla się dobrze na urządzeniach z różnymi rozmiarami wyświetlaczy.

Brak kluczowych informacji o salach

Najważniejszym elementem na stronie każdej firmy wynajmującej sale konferencyjne i szkoleniowe są informacje o posiadanych pomieszczeniach. Powinny być zorganizowane w jednej z głównych zakładek witryny i być łatwe do znalezienia.

Postawienie się na miejscu potencjalnego klienta pomoże ustalić optymalną treść podstrony z ofertą. Jakich informacji o salach może szukać? Na pewno rozmiaru pomieszczenia oraz maksymalnej liczby osób, jakie się w nim zmieszczą. Te dane powinny obowiązkowo znajdować się przy każdej z oferowanych sal.

W każdym pomieszczeniu można jednak zorganizować przestrzeń na kilka sposobów. Na stronie powinna znaleźć się informacja o możliwych układach stołów i krzeseł - najlepiej z maksymalną liczbą osób w każdej konfiguracji. Sala z ustawieniem teatralnym pomieści o wiele więcej uczestników niż to samo pomieszczenie, ale z układem szkolnym - usuwając ławki robimy więcej miejsca dla ludzi. Taka informacja pomoże potencjalnym klientom wybrać nie tylko odpowiednie pomieszczenie, ale także układ najlepiej dostosowany do charakteru szkolenia czy konferencji.

Jeśli posiadamy dużą salę konferencyjną, w której można z powodzeniem organizować duże wydarzenia, warto zamieścić na stronie więcej szczegółowych informacji, np. szerokość pomieszczenia, wysokość do sufitu, wymiary sceny (jeśli jest). Znacznie ułatwi to pracę event managerom, szukającym odpowiedniego miejsca dla swojego wydarzenia. Dysponując takimi informacjami mogą być bardziej skłonni do rezerwacji naszej sali.

Wyposażenie i usługi?

Oprócz danych o kubaturze i układzie sali warto zadbać o informacje o dostępnym wyposażeniu. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się rzutnik, tablica interaktywna, flipchart, mikrofon - napiszmy to!

Wydaje się, że w XXI wieku dostęp do internetu jest czymś oczywistym. Jednak nie zawsze. Nie wszyscy właściciele sal na wynajem posiadają w swojej ofercie router wi-fi. Jeśli zapewniamy klientom sieć w sali, warto zamieścić taką informację na stronie. Może być ona kluczowa dla organizatorów niektórych spotkań, np. szkoleń informatycznych.

Szczególnie w przypadku sali komputerowych lub podczas wynajmu na szkolenie informatyczne istotną informacją będzie liczba gniazdek w pomieszczeniu. Bez dostępu do prądu dłuższe spotkanie może być trudne do przeprowadzenia. Nawet, jeśli posiadamy salę do zorganizowania kursu informatycznego, ale nie mamy odpowiedniej liczby gniazdek, to klienci mogą taką ofertę odrzucić. Warto znać także maksymalną moc instalacji, by nie okazało się na miejscu, że obciążenie sieci jest zbyt wielkie na przeprowadzenie takiego kursu komputerowego.

Warto zamieszczać także informację o dostępnych usługach dodatkowych, takich jak np. catering. Wówczas dajemy klientowi poczucie, że jesteśmy w stanie zająć się jego zamówieniem w sposób kompleksowy.

Więcej, niż tysiąc słów

Jednym z głównych błędów, popełnianych przez właścicieli firm szkoleniowych, jest brak zdjęć sal na stronie. Klienci zazwyczaj chcą obejrzeć pomieszczenie przed wynajmem. Nawet najbardziej wyczerpujący opis nie jest w stanie zastąpić dobrego zdjęcia. Wówczas klient wie, czego może się spodziewać, wynajmując konkretną salę. Należy unikać publikowania zdjęć niskiej jakości, wykonanych aparatem o słabych parametrach. Oprócz fotografii samych sal warto również umieścić na stronie plan obiektu.

Brak kontaktu

Firma, która opiera swoje usługi na zamówieniach, powinna ułatwiać klientom nawiązanie kontaktu. Koniecznie należy zamieścić na stronie numer telefoniczny oraz adres email - i to nie tylko w zakładce 'kontakt'. Te dane powinny być widoczne w witrynie na każdej podstronie - tak, by użytkownik przeglądający ofertę sal mógł od razu zadzwonić do firmy.

Rezerwacja to nie wszystko - klient, który zamówił salę na określony dzień i godzinę, musi się tam zjawić w dniu wynajmu. Można mu ułatwić szybkie dotarcie na miejsce, zamieszczając na stronie wskazówki dojazdu z najważniejszych punktów miasta. Warto wykorzystać darmową wtyczkę Google Maps w zakładce 'kontakt' do wskazania położenia firmy.

Jeżeli prowadzimy profile firmy w mediach społecznościowych, należy zamieścić łącza do nich w witrynie internetowej - podając link lub instalując odpowiednią wtyczkę. Jest to bardzo istotne, gdyż social media pozwalają na oceny i rekomendacje klienckie. Jeśli nasi klienci są zadowoleni z usługi, warto ułatwić im kontakt z firmą właśnie poprzez media społecznościowe.

Czy ktoś wchodzi na stronę?

Jeżeli sami prowadzimy stronę internetową firmy, warto skorzystać z darmowego narzędzia do analizy ruchu, jakim jest Google Analytics. Po dodaniu odpowiedniego skryptu do kodu witryny możemy zacząć śledzić aktywność klientów.

Kluczowe znaczenie ma monitorowanie średniego czas wizyty na stronie oraz wskaźnika odrzuceń. Jeżeli jest on bardzo wysoki, oznacza to, że klienci wychodzą ze strony internetowej bez żadnych interakcji. Widocznie odwiedzający nie znajdują na Twojej stronie tego, czego szukali. Należy wtedy przeprowadzić zmiany w treści witryny lub jej designie.

Coworking bez ludzi

Przygotowując stronę internetową dla biura coworkingowego, warto podkreślić to, co jest charakterystyczne dla tego miejsca - czyli jego społeczny wymiar. W praktyce wiele firm o tym zapomina, próbując kusić potencjalnego klienta zdjęciami z niesamowitą architekturą i wystrojem biura. Puste fotografie świadczą jednak o tym, że w danym miejscu nie funkcjonuje żadna społeczność.

Autor
Łukasz Nowak