Coworking w pustostanach?

Ostatnia aktualizacja:  
2/6/2017
Nieużywana, zapomniana przestrzeń stopniowo przejmowana jest przez biura coworkingowe. Pustostany po renowacji stają się funkcjonalnym i stylowym miejscem pracy dla freelancerów.

Przestrzeń coworkingowa, której członkiem możesz się stać, wcześniej mogła służyć zupełnie innym celom. Być może siedzisz w miejscu, gdzie wcześniej była zajezdnia autobusowa? Może stara, XIX-wieczna fabryka? Może pomieszczenie, które teraz pełne jest biurek, kanap i wielofunkcyjnych stanowisk wcześniej było salonem tradycyjnej willi?

Pomysł lokowania przestrzeni coworkingowej w miejscach, które stoją niewykorzystane nie jest nowym pomysłem. Jednak w ostatnich latach trend się nasilił, a kolejne rewitalizacje pozwalają na "odzyskanie" starych budynków. Zaprojektowane na nowo sale gromadzą ludzi z różnych branż, którzy razem tworzą nowe społeczności.

Jakie miejsca zaczęły być ponownie wykorzystywane dzięki coworkingowi?

Rolnicza hala targowa - Minneapolis, USA

Pomieszczenie, używane do pierwszych lat XXIw. jako punkt handlu ziarnem i płodami rolnymi zostało zaadaptowane na potrzeby centrum technologicznego - biura coworkingowego CoCo. Skupiające niegdyś rolników i handlowców miejsce przyciąga obecnie ludzi z branży IT, freelancerów i przedsiębiorców.

Ze stylowych wnętrz ze zdobionym w kwiatowe motywy wysokim sufitem, zaokrąglonymi oknami i drewnianym parkietem usunięto całe oryginalne wyposażenie. Teraz znajdują się tam wielofunkcyjne stanowiska pracy, nowoczesne biurka i siedziska do odpoczynku. Przenośne ścianki działowe umożliwiają dopasowanie przestrzeni na potrzeby pracy indywidualnej lub grupowej.

Magazyn lodu - Nowy Orlean, USA

Transformacja pierwotnej przestrzeni nie ominęła magazynu w Nowym Orleanie, który do 1920 roku służył za skład lodu. Po wynalezieniu lodówek i spadku zapotrzebowania na naturalny lód składnicę zamieniono w fabrykę trumien. Obecnie znajduje się tam biuro coworkingowe i inkubator startupów. W środku zachowano pierwotną stylistykę magazynu, dodając jedynie surowe, masywne biurka dla każdego klienta. W cenie - oprócz stanowiska -  jest także bezprzewodowy internet, telefon z własnym numerem i dostęp do sal konferencyjnych. Klienci mogą także korzystać z kuchni w industrialnym stylu.

Kościół metodystów - Dallas, USA

Nie w pełni wykorzystywane pomieszczenia czasami znajdują się w miejscach, które na pierwszy rzut oka są świetnie zarządzane. Kościół metodystów z Dallas w porozumieniu z firmą coworkingową postanowił zamienić swoje piwnice w wielofunkcyjną przestrzeń. Duchowni zastrzegli, że oferta ma być skierowana do grup najbardziej potrzebujących.

Z wyposażenia, które znajdowało się w piwnicach, firma wykorzystała wszystko, co było zdatne do użytku. Przestrzeń o rozmiarach 1300 metrów kwadratowych została podzielona na sekcje. Powstały pomieszczenia do pracy twórczej, sale konferencyjne, warsztaty, sala taneczna przestronna kuchnia. Zaprojektowano także duży pokój socjalny. Tam, gdzie brakowało światła dziennego, zainstalowano energooszczędne światła LED.

Szkoła - Amsterdam, Holandia

Wnętrze eleganckiego budynku szkolnego z czerwonej cegły przekształcono w siedzibę Impact Hub Amsterdam. Miejsce zostało zaprojektowane na nowo przez duńskiego designera Marcela Wandersa. Oryginalne wyposażenie współgra z meblami, wykonanymi we współczesnej skandynawskiej stylistyce.

Impact Hub oferuje swoim klientom przestrzeń coworkingową, sale konferencyjne, miejsca odpoczynku i tematyczną bibliotekę. Dodatkowo, jako inkubator biznesu, miejsce zapewnia usługę wirtualnego biura. Wieczorami dawna szkoła zamienia się w przestrzeń dla eventów, wykładów i dyskusji z zapraszanymi prelegentami.

XIX-wieczny dwór - Newark, New Jersey, USA

Jeszcze do kwietnia tego roku zabytkowa willa, położona w centrum Newark w stanie New Jersey była niszczejącym pustostanem. Budynek został odrestaurowany na potrzeby biura coworkingowego i inkubatora startupów  Newark Foundry Workspaces. Na przestrzeni 550 metrów kwadratowych połączono zabytkową stylistykę i nowoczesne wyposażenie, tworząc inspirującą przestrzeń dla freelancerów i przedsiębiorców. Już w momencie oficjalnego otwarcia biuro posiadało sześciu klientów biznesowych.

Coworking w polskich pustostanach

Podobne inicjatywy wykorzystywania na nowo zapomnianych przestrzeni pojawiły się również nad Wisłą. Liczne kamienice zaczęły być remontowane na potrzeby biur  - także coworkingowych. Na rewitalizacji szczególnie skorzystała Łódź, gdyż w obrębie historycznego centrum miasta znajdowało się tam wiele nieużywanych obiektów przemysłowych z okresu początków industrializacji. Pomysły na ponowną adaptację zniszczonych przestrzeni wspiera łódzki program "Lokale dla Kreatywnych". Obecnie trwa jego XVII edycja.

Autor
Łukasz Nowak