Dobierz kabel HDMI do rzutnika w sali

Ostatnia aktualizacja:  
4/9/2017
Czy wybór kabla HDMI do projektora w sali szkoleniowej ma znaczenie? Otóż tak! Jednak wybór odpowiedniego przewodu nie musi być skomplikowany.

HDMI, czyli High Definition  Multimedia Interface towarzyszy nam już od jesieni 2003 roku i zdążył zastąpić wszystkie poprzednie standardy kabli video. Obecnie większość urządzeń elektronicznych, zdolnych przesyłać sygnał o wysokiej rozdzielczości posiada złącza HDMI. Takie gniazdo znajduje się także w Twoim rzutniku tuż obok zwykłego złącza VGA-in oraz Component-In. Jakie są jego zalety?

Walcząc z plątaniną kabli i ustawieniami

Przewód HDMI w przeciwieństwie do analogowych kabli video (tzw. VGA-in z szeroką, wielopinową wtyczką i Component-In) umożliwia dwustronną komunikację między urządzeniami. Dzięki temu po podłączeniu rzutnika pod źródło sygnału (np. laptopa), projektor automatycznie ustawia najlepsze parametry obrazu (rozdzielczość i proporcje).

Ponadto technologia ta umożliwiła połączenie funkcji wielu kabli w jedno złącze, zdolne przesyłać nie tylko obraz o wysokiej rozdzielczości, ale także dźwięk w formacie cyfrowym i (w niektórych wersjach przewodu) sygnał sieciowy.

Określone kable HDMI posiadają dodatkowe funkcjonalności, jak np. obsługa sygnału 4K, HDR, wyższa częstotliwość odświeżania obrazu (120Hz). Jeżeli zależy Ci na tych funkcjach, wybierz kabel HDMI, który obsługuje te standardy. Pamiętaj jednak, że zarówno urządzenie wejściowe (np. odtwarzacz DVD lub laptop) i wyjściowe (rzutnik lub telewizor) musi również obsługiwać tę funkcję.

Wybierając kabel HDMI nie musisz się martwić, że trafisz na gorszy jakościowo przewód. Nad standardem czuwa HDMI Working Group, składająca się z największych światowych producentów sprzętu elektronicznego. Kontroluje ona jakość przewodów, znajdujących się w sprzedaży.

Jakie rodzaje kabli HDMI znajdziemy na rynku?
  • HDMI Standard - Podstawowy kabel, obsługujący rozdzielczość 720p i 1080i
  • HDMI Standard with Ethernet - Standardowy kabel z możliwością udostępniania sygnału internetowego między urządzeniami
  • HDMI High Speed - Kabel obsługujący rozdzielczość 1080p, 4K oraz technologię 3D
  • HDMI High Speed with Ethernet - Kabel z powyższymi funkcjonalnościami oraz udostępnianiem internetu
  • HDMI Premium - Najwyższy standard spośród kabli HDMI do niezawodnej obsługi rozdzielczości 4K, wyższej częstotliwości odświeżania, technologii HDR, próbkowania chrominancji 4:4:4.

W przypadku mniejszych i średnich sal szkoleniowych i konferencyjnych z powodzeniem wystarczy kabel HDMI Standard. Rozdzielczość, jaką zapewnia będzie wystarczająca do wyświetlania prezentacji, klipów video. Do zastosowań konferencyjnych nie przyda się także przewód z sygnałem internetowym. Kabel HDMI High Speed może znaleźć zastosowanie tylko w przypadku dużej sali konferencyjnej i rzutnika, obsługującego rozdzielczość 4K, jednak ten standard jeszcze nie jest szeroko wykorzystywany przez klientów.

Na większą odległość

Jeżeli Twój rzutnik zamontowany jest na stałe w sali (np. podwieszony pod sufitem), to przy instalacji należy wziąć pod uwagę również długość kabla. Standard HDMI nie określa maksymalnej długości przewodu, jednak sygnał może słabnąć przy odległości powyżej 15 metrów.

W przypadku mniejszej i średniej sali taka długość kabla będzie wystarczająca. Do dużych auli konferencyjnych, gdzie odległość między rzutnikiem a laptopem będzie większa, należy zastosować tzw. regenerator sygnału (ang. repeater). W cenie między 50 a 90 zł można znaleźć wzmacniacz, który pozwoli na bezproblemową transmisję sygnału na odległość 35-40m.

Tworząc przelotki przez ściany, sufity, podłogi lub meble, warto zastosować wiertło w rozmiarze przynajmniej 7/8 cala. W przypadku mniejszego otworu może być problem z przeciągnięciem wtyczek.

Oprócz kabla HDMI warto jednak posiadać zapasowy kabel VGA oraz złącze Component - tak, by klient mógł w przypadku awarii połączyć się z rzutnikiem w inny sposób.

Autor
Łukasz Nowak