Ekologiczne meble przyszłością biur i sal na wynajem?

Ostatnia aktualizacja:  
8/6/2017
Problem ochrony środowiska nie ominął rynku wynajmu sal. Czy "zielone" meble mogą zaoferować coś jeszcze poza modnym wyglądem?

Moda na "zielony" wystrój i wyposażenie wydaje się być dzisiaj jednym z ważniejszych trendów. Z tego powodu ekologiczne meble można traktować jako strategię marketingową dla własnych sal. Do tego coraz więcej firm, produkujących meble biurowe podkreśla w swoich projektach wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno.

Poza funkcją wizerunkową ekologiczne meble mają jeszcze inne zalety. W porównaniu do zwykłych mebli są bezpieczniejsze dla ludzkiego zdrowia. Dzięki efektywnym metodom produkcji ich cena nie jest wygórowana. Jednocześnie zmniejsza się wykorzystanie naturalnych surowców i negatywny wpływ na środowisko.

Czym właściwie są ekologiczne meble i jak powstają?

Chroniąc naturalne zasoby

Założeniem, przyświecającym producentom mebli ekologicznych jest wieloletnie korzystanie z ich wyrobów. Jeżeli wyposażenie jest rzadko wymieniane, to zmniejsza się zapotrzebowanie na drewno (co sprzyja ochronie lasów) oraz ilość toksycznych substancji, wydzielanych podczas produkcji. Ponadto producenci mebli ekologicznych projektują swoje produkty w taki sposób, by możliwa była ich naprawa bez wymieniania całości. Dzięki temu zarówno klient jak i środowisko ponoszą mniejsze koszty, wynikające ze zużywania się poszczególnych elementów.

Produkcja mebli wciąż korzysta z nieodnawialnych zasobów (m.in. plastik, pochodzący z ropy naftowej oraz rudy metali). Tym problemem zajęła się Unia Europejska i w raporcie o produkcji mebli z 2008 roku podkreśliła znaczenie wykorzystania drewna jako głównego surowca dla tego przemysłu. Z kolei "zielone" firmy już od lat opierają swoją ofertę na drewnianych meblach. Unikają także wykorzystywania rzadkich i egzotycznych odmian (np. palisandru i mahoniu) na rzecz popularnych - w tym bambusa, który jest uważany za najbardziej ekologiczny gatunek dzięki szybkiemu wzrostowi.

Biurowy recykling

Po pewnym czasie każdy mebel i tak jest wyrzucany. Co się z nim dzieje? Najczęściej trafia na wysypisko. Eksperci szacują, że każdego roku amerykańskie firmy wyrzucają 1,5 miliona biurek i ponad 8 milionów krzeseł. Większość z nich nie jest poddawana utylizacji. Sytuacja wygląda podobnie w Europie. W 2008 roku jedynie 10% wyrzuconych mebli w UE było recyrkulowanych.

Producenci ekologicznych mebli wykorzystują materiały z recyklingu (metale, plastiki), by ograniczyć korzystanie z pierwotnych, nie wydobytych zasobów. Ponadto w ich produktach podczas utylizacji można oddzielić wszystkie materiały (drewno, metale), przez co są w stu procentach odzyskiwalne.

Zwiększanie udziału materiałów z utylizacji znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na energię przy produkcji metalowych części. Przykładowo moc potrzebna do wyprodukowania 1kg aluminium pochodzącego z recyklingu jest mniejsza aż o 90% w porównaniu do pierwotnego.

Brak szkodliwych substancji

Jeżeli większość powstających zanieczyszczeń dotyczy etapu produkcji, to czy samo użytkowanie mebla może być szkodliwe? Okazuje się, że tak. Zwykłe, "nieekologiczne" meble mogą przyczyniać się do zatruwania powietrza wewnątrz budynków. Toksyny pochodzą głównie z wykorzystywanych przy produkcji klejów, lakierów, farb i innych substancji chemicznych, które z czasem ulatniają się.

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o niskiej jakości powietrza może powodować ból głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła oraz przyspieszać poczucie zmęczenia. Wpływa także negatywnie na układ oddechowy i wzmaga rozwój alergii i astmy. Zanieczyszczenie powietrza zostało uznane w Stanach jako jedno z 5 najważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego. Wbrew powszechnemu przekonaniu, powietrze w budynku może być nawet 3-4 razy gorsze niż to na zewnątrz.

Ekologiczne, certyfikowane meble nie wydzielają żadnych substancji do powietrza, gdyż do produkcji wykorzystuje się składniki pochodzenia naturalnego. Większość klejów i farb oparta jest na przyjaznych środowisku oraz człowiekowi lepiszczach i barwnikach. W meblach ograniczane jest stosowanie formaldehydu i innych lotnych związków organicznych.

Jak wybrać ekologiczne meble?

W państwach europejskich powstały liczne organizacje, które zajmują się testowaniem i kwalifikacją produkowanych mebli pod kątem ekologii. Są to m.in. AFNOR we  Francji,  Österreichische Umweltzeichen w Austrii czy  Nordic Ecolabelling board w krajach skandynawskich. W Stanach zjednoczonych certyfikowaniem zajmuje się organizacja Greenguard. Żaden z tych instytutów jednak nie sprawdza wszystkich elementów, z których zostały wyprodukowane meble.

Przy wyborze mebli warto zatem zwracać uwagę, z czego zostały wykonane. Czy zawierają dużo plastikowych części, sztucznych lakierów i farb? Czy jest możliwość rozkręcenia i wymiany uszkodzonych elementów? Uwzględnienie tych czynników pomoże nam wyposażyć sale w bezpieczne dla zdrowia i stylowe meble.

Autor
Łukasz Nowak