Jak wybrać odpowiedni układ stołów i krzeseł?

Ostatnia aktualizacja:  
6/4/2017
Zastanawiasz się, jaki układ pomieszczenia będzie optymalny na potrzeby Twojego spotkania? Prezentujemy zbiór najbardziej popularnych ustawień, ich zalety oraz wady.
Układ konferencyjny

Jest to prostokątny lub eliptyczny stół z miejscami siedzącymi po obu stronach i końcach. Najczęściej jest wykorzystywany w przypadku konferencji, dyskusji i spotkań dyrektorskich. Jego zaletą jest duża przestrzeń robocza. Zamknięty układ krzeseł wzmacnia także interakcje, pomiędzy uczestnikami – jednak tylko w przypadku, gdy jest ich niewielu. Nie jest to dobre ustawienie dla większych grup. Problem może stanowić także wyświetlanie prezentacji, gdyż prawdopodobnie część osób będzie siedziała tyłem.

Układ teatralny

Charakteryzuje się krzesłami ustawionymi rzędami w stronę sceny z mównicą lub katedrą. Jest przydatny, gdy nie planujemy aktywizować uczestników spotkania i chcemy, by skupili się głównie na słuchaniu prezentacji. Rekomendowany jest także do przeprowadzania spotkań z większą liczbą słuchaczy. W tym układzie dobrze przeprowadza się wykłady. Brak stołów uniemożliwia jednak robienie notatek oraz podawanie przekąsek. Układ teatralny nie nadaje się do pracy w grupach.

Układ szkolny

W założeniach przypomina układ teatralny, jednak wyróżnia go obecność stołów i więcej miejsca dla uczestników. Każdy może zorganizować przed sobą przestrzeń i sporządzać notatki ze spotkania. Na stołach można rozłożyć przekąski dla uczestników.

Układ w kształcie litery „U”

Zwany także podkową, jest najczęściej wykorzystywany do prowadzenia konferencji i dyskusji. Połączone stoły przypominają literę „U” z krzesłami ustawionymi tylko po stronie zewnętrznej. Podkowa bardzo dobrze sprawdza się, gdy dyskusję prowadzi moderator, korzystający z materiałów audiowizualnych. Zaletą układu w literę „U” jest duża przestrzeń, przypadająca na uczestnika (podobnie jak w przypadku ławek szkolnych) oraz możliwa interakcja, pomiędzy słuchaczami. Należy jednak unikać używania go w przypadku grup większych, niż 25 osób, gdyż spowoduje to nadmierne wydłużenie ramion podkowy. Łatwo wówczas stracić kontrolę nad pracą wszystkich uczestników.

Układ kabaretowy

Ten układ jest też znany pod nazwą półksiężyca. W pomieszczeniu znajdują się okrągłe stoliki z miejscami siedzącymi oraz scena, która powinna być widoczna dla wszystkich uczestników spotkania. Z tego powodu krzesła ustawione są w półksiężyce tak, by nikt nie siedział tyłem do podium. Ten układ sprawdza się najlepiej w przypadku dyskusji grupowych. Niewielkie stoliki ułatwiają wspólną pracę. Dobrze sprawdzają się również do podawania przekąsek. Przy takim ustawieniu stołów należy jednak uważać na to, by poszczególne grupy śledziły przebieg spotkania, bo nietrudno o utratę koncentracji.

Układ bankietowy

Jest to odmiana układu kabaretowego. Różni się tym, że nie ma podium dla prowadzącego spotkanie. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku jednoczesnej pracy kilku grup. Jest to także najlepsze ustawienie do podawania posiłków.

Firmy funkcjonujące na polskim rynku najczęściej posiadają sale z różnymi ustawieniami krzeseł i stołów. W przypadku niestandardowych wymagań w większości przypadków możliwa jest modyfikacja pomieszczenia wedle potrzeb klientów.

Układ konferencyjny dobrze sprawdza się do prowadzenia małych spotkań, podczas których oczekujemy zaangażowania całego zespołu.
Układ teatralny warto stosować w przypadku dużej grupy słuchaczy.
W układzie szkolnym na stołach można przygotowywać notatki i rozłożyć przekąski dla uczestników.
Materiały audiowizualne warto prezentować przy ustawieniu w kształt litery "U".
Autor
Łukasz Nowak