Nie ma coworkingu bez społeczności

Ostatnia aktualizacja:  
12/4/2017
Wynajmowanie biurek to wciąż dobry pomysł na własny biznes. Jednak zanim otworzymy biuro coworkingowe, powinniśmy zbudować społeczność wokół usługi

Biura coworkingowe to wciąż rosnący sektor usługowy. Ciągły wzrost wynika głównie ze zmian, jakie wprowadziła technologia u progu XXI wieku na sposób pracy oraz z rosnącej liczby freelancerów i pracowników, zatrudnianych na elastycznych stanowiskach. Portal Allwork szacuje, że w obecnym roku ponad milion ludzi na całym świecie pracuje w biurach coworkingowych.

Domowa konkurencja

Wydawałoby się, że najważniejszym konkurentem biur coworkingowych są miejsca publiczne, w których mamy dostęp do sieci oraz kąt dla siebie. Jednak nie zawsze. Pracownik elastyczny to taki, który ma możliwość pracy w dowolnym miejscu - jednak czemu miałby wychodzić gdziekolwiek, jeżeli może wykonywać swoje zadania w domu? Coworking nie działa, jeśli ludzie wybierają własne, prywatne biurko zamiast naszej usługi. Wbrew pozorom to właśnie domowe zacisze jest jednym z największych konkurentów biur coworkingowych. Firmy z tej branży powinny zatem oferować potencjalnym klientom to, czego nie znajdą u siebie w domu.

Można próbować przekonywać ich efektywnym designem pomieszczeń, jednak nie zawsze jest to skuteczne. Andy Soell, prezes biura coworkingowego Salt Mines podkreśla, że najważniejsze jest tworzenie społeczności wokół naszej usługi - najlepiej jeszcze przed otwarciem samego biura. Mocną kartą przetargową na rzecz biur coworkingowych może być społeczność - gdyż w domu pracownicy jej nie znajdą.

Społeczność, czyli kto?

Jeszcze przed otwarciem własnego biura coworkingowego warto rozeznać się, komu chcemy oferować usługę. Jakie są potrzeby naszej grupy docelowej? Czym się zajmują? W jakim są wieku? Jaki jest ich status ekonomiczny? Warto poznać odpowiedzi na te pytania zanim zacznie się prowadzić działalność gospodarczą. Badanie preferencji grupy docelowej pomoże nam dostosować ofertę do jej potrzeb, by korzystanie z naszych usług przynosiło jej korzyści.

Warto także zorientować się, jaką mamy konkurencję w okolicy. W przypadku biur coworkingowych będą to nie tylko inne biura, ale także kawiarnie, restauracje, księgarnio-kawiarnie i wszystkie inne miejsca, zapewniające krzesło, stolik oraz dostęp do bezprzewodowego internetu. Warto wówczas odnaleźć lukę rynkową, którą będzie można zapełnić naszą ofertą.

Celowanie w niszę

Dzisiejszy rynek charakteryzuje się dużą personalizacją dóbr i usług - podobnie jest również z rynkiem coworkingu. Warto zatem przystosować biuro nie do wszystkich pracujących elastycznie, ale do określonej niszy. Najnowsze trendy na rynku amerykańskim pokazują, że kierowanie swojej oferty do konkretnej grupy ( np. zawodowej) może przynieść sukces.

W ten sposób w USA funkcjonują biura coworkingowe, które skupiają prawników, media workerów czy pisarzy. Trend nie ominął także muzyków. Firma Cohere Bandwidth oferuje im pomieszczenia, w których w dowolnym momencie mogą się podłączyć pod przygotowany wcześniej sprzęt. Specjalizacja biur przebiega także w innych płaszczyznach, nie tylko zawodowych. Istnieją elastyczne, wielozadaniowe pomieszczenia z myślą o kobietach i ich potrzebach - jak w biurze The Wing w Nowym Jorku. Biuro służy zarówno jako przestrzeń do pracy jak i kontaktów społecznych. Innym pomysłem na własną niszę coworkingową są ekologiczne biura, które starają się przyciągnąć freelancerów zaangażowanych w ochronę środowiska.

Pozyskiwanie sympatii

Stworzenie koncepcji biura coworkingowego, odpowiadającego potrzebom określonej grupy, to połowa sukcesu. Musimy jeszcze pozyskać przychylność potencjalnych klientów. Co możemy zrobić, żeby zainteresować daną społeczność naszą ofertą?

Warto rozpocząć od uczestnicwa w wydarzeniach branżowych, w których biorą udział nasi przyszli klienci. Możemy tam nawiązać z nimi kontakt, przedstawić naszą firmę i zachęcić do odwiedzin biura. Do określonych grup społecznych możemy dotrzeć także poprzez media społecznościowe. Warto wówczas zwiększyć aktywność na tematycznych grupach, np. na Facebooku czy LinkedIn, którymi zainteresowani są nasi klienci.

Kolejnym pomysłem jest content marketing, czyli tworzenie materiałów dotyczących klientów i tego, czym się zajmują. Zamieszczanie przydatnych z perspektywy grupy docelowej artykułów, infografik i poradników na oficjalnej stronie internetowej biura coworkingowego z pewnością zwiększy ruch na witrynie i pomoże zyskać ich sympatię.

Podążając za trendami amerykańskimi można promować biuro coworkingowe poprzez własne eventy, dedykowane dla konkretnej niszy. Dobry przykład stanowi sieć biur coworkingowych Coalition w Chicago, Bostonie i Nowym Jorku. Ich oferta jest skierowana do pracowników firm i startupów, zorientowanych na pozyskiwanie energii, w tym odnawialnej. Biuro organizuje cykliczne prelekcje i wykłady o energetyce, przez co ludzie z branży są bardziej skłonni do pracy w miejscu, które odpowiada na ich potrzeby.

Inne trendy z branży coworkingu i wynajmu sal znajdziecie tutaj.

Autor
Łukasz Nowak