Notuj z głową! - jak sporządzać notki ze spotkań cz. 2.

Ostatnia aktualizacja:  
6/4/2017
Na komputerze, briefie, a może czystej kartce? Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby sporządzania notatek. Sprawdź, która metoda jest najlepsza dla Ciebie.

W poprzednim artykule przedstawiliśmy podstawowe wskazówki do tworzenia notek, które warto uwzględnić na każdym szkoleniu lub konferencji. Istnieje jednak wiele technik sporządzania notatek, znacznie różniących się między sobą. Każdy może wybrać własną metodę, która odpowiada mu najlepiej.

Odręczne notatki "słowo w słowo"

Ten sposób notowania będzie najbardziej odpowiedni dla osób, które potrzebują mieć zapisane wszystko, co zostało powiedziane na spotkaniu - w innym przypadku mogą później mieć wrażenie braku pewnych wątków. W tej metodzie bardzo ważne jest stosowanie skrótów i znaków podczas pisania - inaczej nadążenie za szybko mówiącym prelegentem może sprawiać trudności. Niektórzy preferują nagrywanie przebiegu spotkania na dyktafon, by móc później sporządzić notatki bez pośpiechu.

Linearne notatki pisane ręcznie zwykle cechują się małą przejrzystością. By zwiększyć szybkość ich późniejszego przeglądania, warto stosować wyróżnienia dla kluczowych słów i pojęć, np. flamastrami.

Sporządzanie notatek na briefach

Jeżeli podczas meetingu każdy uczestnik dostaje plan spotkania, można sporządzać notatki na takim dokumencie. Ma to niewątpliwie dużą zaletę - nie trzeba zapisywać głównych zagadnień, gdyż zwykle znajdują się  już na kartce. Oszczędza to czas i zmniejsza ilość tekstu do notowania. Dzięki temu można skupić się na samym przebiegu spotkania. Nie trzeba także martwić się o pomylenie zagadnień i utratę wątku, bo wystarczy zerknąć na główne punkty spotkania. Do poszczególnych tematów można dopisywać szczegóły, własne uwagi oraz spostrzeżenia. Marginesy służą za miejsce do formułowania pytań.

Metoda Cornell

Jest to bardzo popularna metoda sporządzania notatek, nauczana w szkołach amerykańskich i brytyjskich. Została stworzona w latach pięćdziesiątych XX wieku przez wykładowcę Waltera Pauka jako optymalny sposób tworzenia notek z wykładów. Sprawdza się również podczas spotkań biznesowych. Kartkę dzielimy na trzy części, tak jak na zdjęciu poniżej. Po prawej stronie znajduje się obszar, w którym sporządzamy główną część notatek - zgodnie z przebiegiem spotkania. Kolumna po lewej służy do zapisywania słów kluczowych. Część znajdująca się poniżej poziomej linii służy za miejsce do podsumowania całego spotkania.

Fot. Pexels.com
Mapy myślowe

W przeciwieństwie do powyższych metod, mapy myślowe to graficzny sposób sporządzania notatek. Jest odpowiedni dla tych, którzy nie chcą pisać w sposób linearny. Ta metoda charakteryzuje się dużą intuicyjnością. Opiera się na swobodnym obrazowaniu luźnych myśli, pojawiających się w trakcie meetingu.

Fot. Wikimedia Commons

Tworzenie mapy myślowej rozpoczynamy od zapisania głównego tematu spotkania na środku kartki. Wraz z przebiegiem meetingu i pojawianiem się nowych wątków, rysujemy linie z poszczególnymi zagadnieniami odchodzące od niego. Bardzo ważne jest grupowanie i porządkowanie wątków w poszczególne grupy tematyczne - swego rodzaju 'gałęzie'. W ten sposób tworzy się struktura drzewa lub sieci, w którym powiązane ze sobą tematy są ze sobą połączone.

Notatki na komputerze

Jest to metoda preferowana przez wszystkich, którzy potrafią szybko pisać na klawiaturze. Notatki sporządzane są w programie do edycji tekstu lub w dedykowanych aplikacjach do ich tworzenia.

Dużą zaletą notowania na komputerze jest możliwość szybkiej edycji tekstu, poprawienia błędu lub dopisania dodatkowych uwag do wcześniejszego punktu. Dzięki temu mamy kontrolę nad całym dokumentem przez cały czas. Ponadto notatki można formatować już w trakcie meetingu - dodając wypunktowania, wytłuszczenia, kursywy itd.

Drugą dużą zaletą notatek elektronicznych jest fakt, że zawsze będą czytelne. Kiedy trzeba zapisać dużą ilość tekstu ręcznie, to przez pośpiech możemy notować niewyraźnie. Wówczas po pewnym czasie nie rozczytamy już poszczególnych słów. Na komputerze czcionka się nie zmienia. Nawet jeśli mamy problemy z przejrzystością dokumentu, to możemy w dowolnej chwili zmienić jej krój, rozmiar lub przeorganizować całą treść.

Trzeba jednak uważać, by uwaga pozostała skupiona na spotkaniu. Komputer może służyć na wiele sposobów i jeśli uważamy, że sprzęt może nas rozpraszać, użyjmy lepiej tradycyjnego długopisu i kartki.

W kolejnej części poradnika przedstawimy najpopularniejsze programy i aplikacje, przeznaczone do sporządzania notatek.

Autor
Łukasz Nowak