Otwórz firmę w biurze coworkingowym

Ostatnia aktualizacja:  
9/6/2017
Biura coworkingowe starają się skupiać w swoich obiektach nie tylko freelancerów i elastycznych pracowników, ale też startupy. Dlaczego młode firmy powinny zainteresować się ich ofertą?

Rozpoczynanie własnej działalności gospodarczej wiąże się z dużą niepewnością, szczególnie w początkowym okresie. Czy nowy pomysł na biznes odpowie na potrzeby rynku? Czy uda się go utrzymać, a w przyszłości rozwinąć? Start firmy to także koszty, które trzeba ponieść, zanim zacznie się zarabiać.

Dzisiaj startup nie musi jednak wcale rozpoczynać działalności we własnej siedzibie z zakupionym sprzętem. Istnieje możliwość skorzystania z oferty biura coworkingowego. Przedstawiamy cztery główne powody, dla których coworking może być atrakcyjny dla początkujących firm:

Po pierwsze - elastyczność

Biuro coworkingowe zapewnia elastyczne miejsce do pracy dla Ciebie i Twoich pracowników. Na początku działalności zwykle nie ma ich wielu. Nie potrzeba zatem wynajmować własnego biura z osobnymi pokojami dla każdego. Wszyscy mogą pracować w wyznaczonej przestrzeni coworkingowej. W zależności od potrzeb może to być wspólny stolik lub osobne stanowiska. Dzięki szerokiemu wyborowi przestrzeni pracownicy będą w stanie sprawdzić, w jakiej konfiguracji pracuje im się najefektywniej, a w przyszłości najlepsze rozwiązania zaadaptować we własnym biurze.

Coworking zapewnia także dostosowanie do własnych potrzeb po kątem godzin pracy. Biura są otwarte długo (czasami całodobowo), dzięki czemu nie jesteśmy ograniczani czasowo. Możemy dopasować pracę do godzin, w których jesteśmy najbardziej produktywni.

Po drugie - zapomnij o zakupach

Rozpoczynanie działalności gospodarczej wiąże się z kupnem wielu rzeczy, niezbędnych do funkcjonowania. Trudno obecnie wyobrazić sobie firmę, która nie korzystałaby z telefonu i podstawowego wyposażenia biurowego. Dołączając do biura coworkingowego, możemy zapomnieć o pierwszych zakupach. W ofercie znajdziemy wszystko, co jest potrzebne do działania. Coworking zapewnia biurka i krzesła dla pracowników oraz sale konferencyjne wraz ze sprzętem. Nie trzeba również organizować jedzenia na zewnątrz - w biurach znajdziemy zwykle możliwość zamówienia przekąsek i napojów. Nie musimy się również martwić o to, że zapłacimy za coś, z czego nie będziemy korzystać. Biura posiadają różne pakiety członkostwa - w zależności od indywidualnych potrzeb.

Po trzecie - dodatkowe usługi dla przedsiębiorców

Biura coworkingowe oferują początkującym firmom specjalną usługę tzw. wirtualnego biura, czyli pomoc w administrowaniu przedsiębiorstwem. Dzięki temu startup nie musi zatrudniać na początku pracowników, których zajęciem byłby back office, a zespół może od razu skupić się na celach operacyjnych. Usługa wirtualnego biura zapewnia firmom wynajem adresu i numeru telefonicznego (dzięki temu nie muszą mieć osobnej siedziby na potrzeby rejestracji w urzędach), obsługę księgowa i prawna, a także odbiór i przesyłanie korespondencji. Zakres wykonywanych czynności może różnić się w zależności od usługodawcy oraz opłaconego pakietu.

Po czwarte - kultura współpracy

Coworking to nie tylko miejsce pracy - to cała społeczność profesjonalistów i przedsiębiorców, spotykających się w jednym miejscu. Jeżeli zależy nam na nawiązywaniu relacji biznesowych, to warto zainteresować się biurami, które są skierowane do ludzi z konkretnych branż lub zawodów. Dzięki temu startup ma możliwość kontaktu z podobnymi firmami lub profesjonalistami. Networkingi w biurach stymulują kreatywność i powstawanie nowych idei. W biurze coworkingowym możemy też znaleźć ludzi, którzy zasililiby w przyszłości nasze szeregi.

Autor
Łukasz Nowak