Porwij słuchaczy swoją prezentacją

Ostatnia aktualizacja:  
16/2/2018
Wyeliminuj najczęściej popełniane błędy w swoich prezentacjach i podnieś jakość swoich szkoleń

Znakomita większość szkoleń i konferencji wykorzystuje potencjał, jaki dają prezentacje multimedialne. Są obecnie na spotkaniach w biurowcach firmowych, salach szkoleniowych i sprzedażowych czy na uniwersytetach. Laptopy podłączone pod projektory całkowicie wyparły dawne rzutniki przezroczy, dając nowe możliwości prowadzącym szkolenia. Obecnie tworzenie pomocy wizualnych jest ograniczone tylko przez naszą kreatywność. O jakich zasadach jednak warto pamiętać, by prezentacje były maksymalnie funkcjonalne i zrozumiałe dla odbiorców?

Czysta karta

Przede wszystkim tworzenie prezentacji rozpocznij na papierze. Dlaczego? Otóż czysta kartka papieru pozwoli na pełne wykorzystanie Twojej kreatywności. Rozpoczynanie tworzenia prezentacji w programie już na wstępie zaszufladkuje Twój temat do konkretnego szablonu. Spróbuj stworzyć cały plan prezentacji tak, jak Ty go widzisz, a następnie wprowadź go do komputera. Własny schemat warto zapisać, by móc go później wykorzystać w innych projektach.

Dbając o szczegóły

Ile treści zawrzeć na pojedynczej stronie? Dobrą praktyką jest zasada: jedna myśl na slajd. Zwiększymy w ten sposób przejrzystość i zrozumiałość prezentacji, a odbiorcom łatwiej będzie śledzić rozwój wątku. Jeżeli tylko jest to możliwe, ograniczaj ilość slajdów, by uniknąć nadmiernego przeskakiwania podczas prezentowania. Jedna plansza na minutę prezentacji jest wystarczająca. Najważniejsze myśli i sentencje, które mają być zapamiętane przez słuchaczy, warto umieszczać w górnej połowie slajdu. Dolna część może być mniej widoczna dla osób siedzących z tyłu sali.

Nawet najlepiej zaplanowaną prezentację multimedialną może jednak popsuć warstwa wizualna. Przede wszystkim warto unikać niefortunnych, pstrokatych połączeń kolorów, szczególnie w przypadku czcionki. Najlepiej sprawdza się czarna czcionka na jasnym tle, lecz nie białym. Wystarczą stonowane kolory i delikatne aple. Nie używaj dodatkowych, "ozdobnych" elementów, które nie wnoszą niczego do Twojej prezentacji, a mogą rozpraszać uwagę odbiorców.

Pamiętaj o odbiorcach

Siedząc przed komputerem i tworząc prezentację może wydawać się, że 14-punktowa czcionka jest wystarczająco duża i będzie widoczna w sali. Ten rozmiar może jednak sprawiać trudności z odczytaniem, szczególnie dla osób siedzących daleko. Dobrą praktyką jest stosowanie czcionki 30-punktowej, jednak minimum, które zapewni komfort czytania w sali szkoleniowej to 24 pkt.

W prezentacjach multimedialnych staraj się unikać stosowania punktorów, gdyż słuchacze sami zdążą szybciej przeczytać zawartość slajdu, zanim Ty go zaprezentujesz. Wypunktowanie dobrze sprawdza się w dokumentach i książkach.

Jeżeli nie jesteś pewien swojego projektu, skonsultuj kolorystykę i projekt z kimś innym przed prezentacją - pozwoli to na wychwycenie błędów i wprowadzenie poprawek.

Pozostań w kontakcie ze słuchaczami

Planując szkolenie z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej należy jednak pamiętać, że slajdy powinny stanowić jedynie pomoc wizualną, ułatwiającą zrozumienie myśli spotkania wygłaszanej przez Ciebie. Prezentacja nie może zastąpić wystąpienia prezentera i bezpośredniego kontaktu z publicznością. Z tego powodu przed szkoleniem powinniśmy dobrze znać zawartość slajdów - gdyż tylko wtedy będziemy mogli położyć nacisk na odpowiedni kontakt z publicznością bez obawy zgubienia wątku.

Fot. Designed by katemangostar

Autor
Łukasz Nowak