POZNAŃ: Wynająć i nie przepłacić - przewodnik po cenach sal

Ostatnia aktualizacja:  
16/2/2018
Chcesz zorganizować dużą, kilkudniową konferencję z cateringiem w stolicy Wielkopolski? A może szukasz miejsca na małe spotkanie biznesowe przy kawie? W tym przewodniku powiemy Ci, z jakimi cenami powinieneś się liczyć, wynajmując sale szkoleniowe w Poznaniu.

Poznań posiada dobrze rozbudowaną bazę sal konferencyjnych. Na rynku obecnych jest przeszło czterdzieści podmiotów, wypożyczających swoje pomieszczenia. Są to m.in. firmy, specjalizujące się w wynajmie sal, centra szkoleniowe, uniwersytety, domy kultury. W ich ofercie znajdziemy zarówno sale o niewielkich rozmiarach (od 12m2), jak i duże aule, osiągające 200 metrów kwadratowych, nadające się do prowadzenia wykładów czy szkoleń z większym audytorium. Poniższe zestawienie nie obejmuje poznańskich hoteli, które w swojej ofercie oprócz noclegów mogą posiadać również wynajem sal konferencyjnych.

 

W centrum czy poza?

 

Zaletą wynajmu sali w ścisłym centrum jest niewątpliwie łatwość dojazdu. Do obiektów można się szybko dostać z dworca PKP Poznań Główny i PKS. Centrum miasta posiada także niewątpliwe walory turystyczne. Po zakończonym spotkaniu tylko kilka kroków dzieli nas od historycznej, poznańskiej starówki.

  

Ceny w centrum rozpoczynają się od 30zł za godzinę wynajmu. Za tę kwotę możemy dostać małą salkę w dobrej lokalizacji z podstawowym wyposażeniem. Średni przedział cenowy to 40 – 70zł. W tej kategorii znajdziemy już oferty sal w różnych rozmiarach, z wyposażeniem jak i serwisem kawowym. Górne ceny za pomieszczenia konferencyjne w śródmieściu to koszt około 80 - 110zł za godzinę.

 

Jeżeli zależy nam na niższych cenach wynajmu przy porównywalnych rozmiarach pomieszczenia, warto zainteresować się firmami spoza centrum. Ich dużym plusem jest fakt, że zazwyczaj posiadają darmowe parkingi, co w samym środku Poznania jest niemożliwe ze względu na płatną strefę parkowania.Najtańsze sale poza centrum kosztują około 20 - 25 zł za godzinę. W ich standardowym wyposażeniu znajdziemy rzutnik, tablice ścieralną na sucho.

 

Jaka sala najlepsza dla małej grupy?

 

Na potrzeby niezobowiązującego spotkanie w gronie 5 osób wystarczy nam salka do 15 metrów kwadratowych. Taką salę znaleźć możemy w centrum już od 30 zł za godzinę, lub poza centrum za jedyne 20 zł za godzinę.

Jeżeli planujemy meeting dla 15 – 20 osób, warto się zastanowić nad salą o powierzchni pomiędzy 25 a 40 metrów kwadratowych. Taka powierzchnia pozwala na wygodną pracę kilkunastu osób. W Poznaniu za taką salę zapłacimy około 30 - 40zł za godzinę. Niezależnie od rejonu miasta w tym przypadku kwoty wynajmu są zbliżone.

 

Dla średnich i dużych spotkań

 

Dla grupy kilkudziesięciu osób warto przejrzeć oferty wynajmu pomieszczeń o powierzchni od 45 do 65 m2. Firmy w centrum oferują takie sale od 60 zł. W dalszych częściach miasta znajdziemy takie lokale już od 50 zł.

 Jeżeli jednak organizujemy konferencję czy szkolenie z większą ilością uczestników, to minimalny poziom komfortu dla 100 osób zapewni nam sala o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Takie duże sale konferencyjne oferuje co najmniej kilka podmiotów w Poznaniu. Za godzinę korzystania z auli zapłacimy od 60 do nawet 130 zł za godzinę. W tym przypadku cenę różnicuje w dużej mierze aranżacja wnętrza.

 

Na dłużej

 

Gdy mamy w planach spotkanie, które potrwa więcej, niż jeden dzień, warto spojrzeć na cenniki wynajmu całodniowego lub też poprosić o indywidualną wycenę według potrzeb. Jeżeli chcemy zorganizować trzydniową konferencję wraz z cateringiem, to musimy przeznaczyć na to między 1200 a 1700 zł. Tyle zapłacimy za pomieszczenie o powierzchni około 40 metrów kwadratowych w centrum Poznania z wyżywieniem dla dwudziestu osób. Podobne pomieszczenia znajdziemy poza śródmieściem w niższych cenach, bo już od 1000 - 1100 zł.

  

Rabaty i oferty specjalne

 

Przy wynajmowaniu sali na więcej, niż jeden dzień, warto zwrócić uwagę na to, czy dana firma oferuje specjalne rabaty. Niektóre firmy posiadają stałe zniżki, inne pozwalają na jej indywidualne negocjowanie. Zatem przy składaniu większego zamówienia warto zapytać o rabat.

 Niektóre firmy na rynku oferują dodatkowo obecność tłumacza na spotkaniu. Czasami usługa jest już wliczona w podstawową cenę wynajmu sali. Zatem jeżeli organizujemy spotkanie z osobami z zagranicy, a nie czujemy się na siłach by prowadzić rozmowę w innym języku, możemy wziąć pod uwagę skorzystanie z pomocy tłumacza.

Autor
Łukasz Nowak