Siedem wskazówek, które sprawią, że Twój obiekt będzie przyjazny osobom niepełnosprawnym

Ostatnia aktualizacja:  
29/6/2017
Dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych nie musi wcale oznaczać kosztownych remontów w całym budynku. Sprawdź co możesz zmienić, by ułatwić korzystanie z sal osobom z niepełnosprawnościami.

Obiekt dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami najczęściej kojarzy się z takim, który ma windę. Nawet, jeżeli Twój obiekt jej nie posiada - możesz w inny sposób ułatwić korzystanie z niego. W rzeczywistości dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych składa się z wielu elementów - tych kosztownych, ale również tanich i łatwych do instalacji.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad obecnym stanem budynku. Jeżeli już posiadamy udogodnienia, które mogą pomóc osobom z niepełnosprawnościami w korzystaniu z obiektu - poinformujmy o tym na firmowej stronie internetowej. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że klient zamawiający sale może przez telefon dopytać o kolejne szczegóły. Co może być przedmiotem zapytania i jak udostępnić swój obiekt osobom niepełnosprawnym?

Łatwy dojazd

Jedno z pierwszych pytań zwykle dotyczy dostępności parkingu. Jeżeli tylko posiadamy własny plac dla samochodów, warto o tym poinformować, gdyż jest to kluczowa informacja nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Należy także upewnić się, że droga z parkingu do obiektu jest łatwa do przebycia dla osób z problemami ruchowymi. Oznacza to m.in. brak wysokich krawężników, podjazdy, szerokie drzwi wejściowe, które nie sprawią trudności osobom na wózkach.

Wskaż drogę

Warto zadbać o odpowiednie oznakowanie pomieszczeń wewnątrz obiektu. Wystarczy w widocznych miejscach na korytarzach umieścić tabliczki o lokalizacji toalety i poszczególnych sal. Dobrą praktyką jest stosowanie wyraźnych i dużych czcionek, np. przy numerach lub nazwach pomieszczeń konferencyjnych. Oznaczenie obiektu nie będzie kosztowne, za to w dużym stopniu ułatwi poruszanie się po budynku osobom z niepełnosprawnościami.

Dostosowany catering

Przystosowanie obiektu i oferowanych usług do najbardziej powszechnych rodzajów niepełnosprawności to czasami zbyt mało. Warto pomyśleć także o osobach z alergiami pokarmowymi. Raport EAACI z ubiegłego roku wykazał, że ponad 17 milionów Europejczyków cierpi na tę przypadłość. Oznacza to, że coraz więcej osób musi przestrzegać odpowiedniej diety. Z tego powodu warto zadbać o serwis cateringowy, który będzie zawierał przynajmniej jedną potrawę dostosowaną do potrzeb alergików.

Wyposażenie sali

W samych pomieszczeniach szkoleniowych i konferencyjnych warto zadbać o takie ustawienie stołów i krzeseł, by osoby słabo widzące, na wózkach lub z kulami mogły bez większych trudności poruszać się po sali. Dotyczy to również miejsca, zajmowanego przez prelegenta. Należy także zadbać o to, by wyposażenie w sali nie miało ostrych krawędzi ze względu na bezpieczeństwo nie tylko osób z niepełnosprawnością, ale wszystkich uczestników spotkania. Dobrą praktyką jest schowanie kabli pod wykładziną lub w specjalnych listwach - tak, by nikt się nie potknął.

Jeżeli mamy tylko taką możliwość, warto stosować naturalne oświetlenie w salach lub zamontować żarówki o odpowiedniej mocy. Odpowiednia jasność pozwoli osobom słabo widzącym na sprawniejsze czytanie tekstów i aktywniejszy udział w spotkaniu.

Na potrzeby spotkań i szkoleń z osobami słabo słyszącymi możemy udostępnić zestaw nagłośnieniowy. Jeżeli wynajmujemy jedynie kilka sal, nie musimy inwestować w zaawansowane zestawy, z których korzystają duże centra konferencyjne. Do małych i średnich sal wystarczy mikrofon podłączony do aktywnego głośnika.

Rzetelna informacja

Najważniejszą kwestią jest bycie przygotowanym na różne, niespodziewane sytuacje i zapytania, związane z dostępnością sali dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu lepiej poradzimy sobie z profesjonalną obsługą zamówienia. Pracownicy, którzy przyjmują rezerwacje powinni być dobrze poinformowani o tym, w jakim stopniu posiadane sale są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami i uwrażliwić ich na kwestię rzetelnego kontaktu w tym zakresie.

Autor
Łukasz Nowak