Spotkajmy się w Gdańsku – ceny wynajmu sal szkoleniowych

Ostatnia aktualizacja:  
16/2/2018
Gdańsk od lat stanowi ważne centrum gospodarcze na północy kraju. Jak szeroki jest tutejszy rynek wynajmu sal i jakie są obecne stawki?

Największa część Trójmiasta, czyli Gdańsk, liczy około 460 tys. mieszkańców. Według statystyk stolica Pomorza jest obecnie szóstym co do wielkości miastem Polski. Stanowi zatem idealne miejsce na organizację szkoleń i konferencji, nie tylko dla mieszkańców regionu.

 

Na spotkanie do Gdańska

 

Gdańsk jest ważnym centrum gospodarczym na tle kraju. Nie ma się czemu dziwić – historia handlu w mieście ma prawie tysiącletnią tradycję. W okresie średniowiecza Gdańsk był miastem hanzeatyckim i ważnym portem przeładunkowym. Obecnie działa tam przeszło 50 tys. firm. Niektóre z dużych koncernów (np. Lotos, Energa, LPP) mieszczą w Gdańsku swoje główne siedziby. W mieście znajdują się także ważne placówki naukowe (m.in. Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Wyższa Szkoła Bankowa) oraz ośrodki szkoleniowe.

 

W centrum Gdańska swoje sale wynajmuje kilkanaście podmiotów. Oprócz śródmieścia, dobrym miejscem na zorganizowanie konferencji jest Aleja Grunwaldzka – część głównej arterii, łączącej Gdańsk, Sopot i Gdynię. To właśnie w pobliżu tej ulicy zlokalizowanych jest wiele obiektów, oferujących wynajem sal. Łatwo tam trafić zarówno z dworca PKP i PKS (np. tramwajem 11), jak i dojechać samochodem z pozostałych rejonów Trójmiasta.

Ile zapłacimy w centrum, a ile poza?

 

Przy planowaniu spotkania w grupie do 10 osób musimy przeznaczyć przynajmniej 25 zł na godzinę spotkania. Ceny w centrum jak i poza są w tym przypadku bardzo zbliżone. Przy takich niewielkich spotkaniach warto zatem kierować się łatwością dojazdu i wyposażeniem sali.

 

Najwięcej ofert znajdziemy wśród pomieszczeń dla grupy 15 – 35 osób. Takie sale w centrum miasta kosztują pomiędzy 28 a 60zł za godzinę. W dalszych rejonach miasta zapłacimy za nie 20 – 50 zł.

 

Jeśli planujemy spotkanie dla 40 – 60 osób, to nie będziemy narzekali na wąski wybór sal. W Gdańsku jest dużo firm z takimi powierzchniami. Wachlarz cenowy jest równie szeroki – od 30 zł za godzinę w dalszych dzielnicach do 85 zł w centrum miasta. Najniższe ceny w śródmieściu dla takich powierzchni to około 33 – 40 zł.

 

Wynajem dużej auli, mieszczącej powyżej 100 osób to koszt od 120 zł wzwyż za godzinę. Takie obszerne sale znajdziemy głównie w ofercie centrów konferencyjnych, szkół wyższych, domów kultury i dużych bibliotek.

 

Na potrzeby trzydniowego spotkania w gronie 25 - 30 osób w centrum miasta musimy przygotować minimum 780 zł, jeżeli na czas pracy wystarczy nam sam serwis kawowy. Większość ofert w Gdańsku niezależnie od lokalizacji waha się w granicach 950 - 1100 zł.

Sale szkoleniowe w Gdańsku

 

Co znajdziemy w standardzie?

Większość firm, udostępniających swoje sale w Gdańsku zapewnia podstawowy zestaw szkoleniowy, czyli tablica suchościeralna, flipchart, rzutnik i komputer lub odtwarzacz CD. Część firm wypożycza projektory za dodatkową opłatą, najczęściej na okres całego dnia. Większe sale zwykle posiadają nagłośnienie, umożliwiające dobrą słyszalność dla wszystkich uczestników. Nie wszystkie pomieszczenia dają dostęp do sieci bezprzewodowej - to zapewniają jedynie droższe sale.

 

Niektóre podmioty nie posiadają opcji pełnego cateringu. W swojej ofercie mają za to serwis kawowy, w zupełności wystarczający na czas kilkugodzinnych konferencji. Jednak przy organizacji dłuższych spotkań warto zastanowić się nad tym, czy potrzebujemy kawy i ciastka, większego posiłku, czy też może jesteśmy w stanie zorganizować sobie jedzenie we własnym zakresie.

 

Jeżeli poszukujemy designerskiego i inspirującego wnętrza, musimy się liczyć z wyższymi kosztami, niż w przypadku tradycyjnej sali szkoleniowej czy konferencyjnej. W Gdańsku możemy bez problemu znaleźć zarówno 'zwykłe' pomieszczenia, jak i pobudzające kreatywne myślenie. Przed złożeniem zamówienia warto się jednak zastanowić, czy na pewno potrzebujemy właśnie takiego wnętrza. W przypadku meetingów o charakterze burzy mózgów i pracy projektowej, taki wystrój może pozytywne wpłynąć na efekty spotkania

 

Czym dojechać na spotkanie?

 

W Trójmieście oprócz najbardziej popularnych środków transportu publicznego, czyli autobusów i tramwajów, funkcjonuje także SKM – Szybka Kolej Miejska. Wysokość opłaty jest zależna od długości trasy. Dla przejazdu poniżej 6 km bilet normalny kosztuje 3 zł. Jeśli chcemy pokonać odległość między 13 a 18 kilometrów, to zapłacimy 5,20 zł. Kolej kursuje również poza granicami administracyjnymi i umożliwia przejazd aż do Słupska.

 

Jeżeli jednak planujemy dojazd samochodem, musimy pamiętać o tym, że Gdańsk posiada strefę płatnego parkowania. Za postój zapłacimy w godzinach od 9 do 17 w dni robocze w dzielnicach: Główne Miasto, Stare Miasto, Wrzeszcz, Przymorze. Stawka uzależniona jest od czasu postoju. Za pierwszą godzinę zapłacimy 3 zł. Druga i trzecia to koszt kolejno 3,60 zł i 4,30 zł. Każda następna godzina postoju liczona jest według stawki 3 zł. W rejonach Aniołków i Oliwy strefa obowiązuje >

Autor
Łukasz Nowak