Spotkania w sercu kraju - ceny sal szkoleniowych i konferencyjnych w Warszawie

Ostatnia aktualizacja:  
16/2/2018
Jak szeroka jest oferta sal szkoleniowych i konferencyjnych w stolicy i ile za nie zapłacimy? Przyjrzyjmy się liczbom.

Największa powierzchniowo metropolia, stolica kraju i ponad milion mieszkańców - między innymi z tych powodów stolica jest atrakcyjnym miejscem dla biznesu. Financial Times przyznał jej pięć nagród w rankingu "Europejskie miasta i regiony przyszłości 2016/2017". Warszawa plasuje się na czwartej pozycji w kategorii miast przyjaznych dla biznesu tuż za Londynem, Dublinem i Paryżem.

W odpowiedzi na obecność firm krajowych jak i międzynarodowych korporacji, Warszawa stanowi także największy w Polsce rynek powierzchni biurowych o łącznej powierzchni wszystkich lokali wynoszącej 5 milionów metrów kwadratowych. W stolicy zarejestrowanych jest 23 106 firm, których działalność związana jest z obsługą rynku nieruchomości i jest to siódma kategoria pod względem liczby podmiotów. Z powodu dużego popytu na biura istnieje również duże zapotrzebowanie na sale rekrutacyjne, szkoleniowe i konferencyjne - także te na wynajem.

Metrem na spotkanie

Warszawa jest atrakcyjnym miejscem do organizacji spotkań i konferencji nie tylko dla mieszkańców, ale także dla osób z innych miast ze względu na dobrą lokalizację i połączenia kolejowe z innymi miastami kraju. Czas dojazdu z Gdańska czy Zakopanego wynosi około sześciu godzin, natomiast w przypadku pociągu ekspresowego może być jeszcze mniejszy. Przykładowo ekspres relacji Katowice - Warszawa to tylko 2,5 godziny jazdy.

Stolica należy do czołówki miast Polski, w których komunikacja miejska jest najlepiej rozwinięta. Łączna liczba wszystkich linii kursujących po Warszawie wynosi 321 i składa się na nią 26 połączeń tramwajowych i 246 linii autobusowych. Stolica może się także pochwalić dwiema nitkami metra - jak do tej pory jedynymi w kraju. W strefie aglomeracyjnej Warszawy funkcjonuje szybka kolej miejska, zapewniająca połączenie z lotniskiem Chopina oraz Sulejówkiem, Miłosną, Pruszkowem, Otwockiem i Wieliszewem.

Pełny wybór

Na wstępie warto wspomnieć, że Warszawa posiada najszerszą ze wszystkich miast Polski ofertę sal szkoleniowych i konferencyjnych w ścisłym centrum. W odległości nie większej, niż 1 kilometr od dworca znajdziemy blisko 40 firm, wynajmujących swoje sale dla klientów zewnętrznych. Trochę dalej (do 3 kilometrów) możemy wybierać z oferty blisko 60 podmiotów. W porównaniu do innych dużych miast (jak opisywany już przez nas Gdańsk, Poznań czy Wrocław), Warszawa posiada szeroki wybór sal w dzielnicach oddalonych od centrum o więcej niż 5 km.

Średnio jeden obiekt konferencyjny i szkoleniowy w stolicy posiada cztery sale przeznaczone na wynajem dla klientów zewnętrznych. Jak kształtują się koszty? Sprawdźmy:

Gabinety

Poszukując gabinetów na coaching, rekrutację czy niewielkie spotkania nieprzekraczające ośmiu osób możemy wybierać spośród ok. 120 sal. Za te w centrum miasta zapłacimy średnio 30 zł netto za godzinę wynajmu.

Podobne stawki znajdziemy na Ochocie (30 zł) i Pradze-Południe (32 zł). Jeżeli preferujemy niższą cenę zamiast atrakcyjnej lokalizacji, warto zainteresować się ofertami na Woli lub Mokotowie, gdzie średnia za godzinny wynajem jest o blisko 10 zł niższa.

Sale szkoleniowe do 20 osób

W stolicy możemy wybierać z oferty ponad dwustu sal szkoleniowych. W centrum miasta za taką salkę zapłacimy średnio 62 zł netto za godzinę, co stanowi dwukrotność ceny za gabinet. Warto jednak sprawdzić ceny w innych lokalizacjach - w Warszawie pomieszczenia o takiej powierzchni posiadają dość dużą różnicę cenową. Tańszymi rejonami miasta do organizacji spotkania w 20-osobowej grupie jest Ochota (średnio 56zł) i Praga (45 zł). Jeżeli jednak szukamy najtańszych ofert, to warto sprawdzić obiekty na nieodległym od śródmieścia Mokotowie, Woli lub Wesołej. Średni koszt wynajmu 25-metrowego pomieszczenia jest zbliżony do kosztu gabinetu w samym centrum.

Sale szkoleniowe do 50 osób

Jeśli szukasz średniej sali na potrzeby spotkania w grupie 25 - 50 osób, prawdopodobnie nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego pomieszczenia w Warszawie. We wszystkich lokalizacjach w stolicy kraju jest łącznie około 250 sal o takiej kubaturze. W przeciwieństwie do mniejszych pomieszczeń nie ma tu dużych rozbieżności w godzinowych stawkach za wynajem. Za taką salę zapłacimy między między 60 a 80 zł netto.

Aule

Jeżeli poszukujesz dużej auli wykładowej lub hali konferencyjnej, w stolica jest dobrym miejscem na organizację Twojego przedsięwzięcia głównie ze względu na szeroką ofertę (łącznie przeszło 140 sal). W przypadku tak dużych kubatur możemy wybierać spośród opcji ekonomicznych (około 100 zł netto za godzinę) lub reprezentatywnych na potrzeby dużych eventów. Ceny najładniejszych sal mogą sięgać nawet 600 zł netto za godzinę wynajmu.

Sale komputerowe

Na tle innych pomieszczeń na wynajem znalezienie w stolicy sali dedykowanej na szkolenia komputerowe może sprawić trudności. W całym mieście jest ich niewiele powyżej dwudziestu, jednak obiekty konferencyjne często umożliwiają wniesienie własnych laptopów lub wynajęcie ich z firmie zewnętrznej.

Jeżeli chcesz porównać warszawski rynek wynajmu sal z innymi polskimi miastami, zapraszamy do odwiedzenia działu "przegląd rynku".

Autor
Łukasz Nowak