Trzy wskazówki, które ułatwią Ci wybór ekranu do sali szkoleniowej

Ostatnia aktualizacja:  
14/7/2017
Zastanawiasz się nad zamontowaniem telewizora w swojej sali? Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przed zakupem, by Twoi klienci byli zadowoleni

Praktycznie wszystkie współczesne szkolenia i konferencje korzystają z możliwości, jakie daje nowoczesny sprzęt audio-wideo. Trudno sobie wyobrazić firmę, wynajmującą sale, w której nie da się wyświetlić prezentacji. By sprostać aktualnym wymaganiom, obecnym na rynku, warto wyposażyć się w telewizor lub rzutnik. W wielu przypadkach ta druga opcja może być tańsza, lecz jeżeli mimo wszystko planujesz zakup ekranu - zobacz, na co zwrócić uwagę, by Twoi klienci mogli w pełni korzystać z tego udogodnienia.

Dobierz przekątną ekranu do wymiarów sali

Przy wyborze telewizora trzeba zwrócić uwagę na rozmiar pomieszczenia, do którego planujemy go wstawić. Jaki zatem powinna być jego przekątna, by osoby siedzące najdalej nie narzekały na zbyt mały obraz?

Odpowiedzią na to pytanie może być następująca zasada, opracowana na podstawie pomiarów. Odległość najdalej siedzącej osoby nie powinna być większa, niż trzykrotność przekątnej ekranu. Przykładowo jeżeli w sali ostatnie krzesła znajdują się w odległości ok. czterech metrów, to powinniśmy wybrać ekran 50-calowy.

4 m = 160"       160" : 3 = 53,(3)"

Poniższa tabela przedstawia sugerowany rozmiar ekranu w zależności od odległości oglądania oraz średnią cenę telewizorów o takich wymiarach. W przypadku większych przekątnych można rozważyć zakup projektora, gdyż jego cena wraz ze specjalnym, zwijanym ekranem będzie niższa.

Czy wysokość montażu ma znaczenie?

Sam wybór odpowiedniego telewizora to nie wszystko. Po zakupie należy jeszcze zamontować go w taki sposób, żeby był dobrze widoczny dla każdego uczestnika niezależnie od zajmowanego miejsca w sali. W prawidłowym ustawieniu kluczowym wymiarem jest wysokość, na jakiej będzie umieszczony.

Mówi się, że najlepsze ustawienie ekranu to takie, w którym jego środek znajduje się na naszej linii wzroku. Niestety taka wysokość całkowicie nie sprawdza się w zwykłych salach szkoleniowych i konferencyjnych, gdyż osoby siedzące z przodu będą zasłaniały widok pozostałym.

Istnieje kilka metod montowania ekranu w salach. Tutaj również działa zasada trzykrotności, jednak w trochę inny sposób: wysokość, na jakiej powinien znajdować się tv, powinna wynosić jedną trzecią odległości od najdalszego miejsca.

Drugi sposób opiera się na założeniu, że średni poziom wzroku osoby siedzącej w sali szkoleniowej znajduje się na wysokości ok. 122 cm. Ekran powinien wisieć zatem powyżej tej linii, ze środkiem na poziomie 165 cm, ponieważ jest to średni wzrost stojącego prezentera. Taka wysokość ułatwi mu odnoszenie się do prezentowanego materiału. Jednocześnie ekran będzie widoczny dla siedzących uczestników.

Inna metoda mówi, że środek ekranu powinien znajdować się pomiędzy 5 a 15 stopniami powyżej naszego normalnego poziomu wzroku.

Na czym powiesić tv?

Jaki uchwyt będzie najlepszy dla potrzeb sali konferencyjnej? Optymalnym rozwiązaniem jest wieszak, który umożliwia konfigurację telewizora w pionie i poziomie. Dzięki temu zawsze można poprawić kąt i wysokość telewizora.

Nie wolno zapominać o dopuszczalnej nośności uchwytu! W zależności od wagi i przekątnej ekranu wybierzmy taki model, który zagwarantuje nam, że telewizor nie spadnie. Obecne płaskie ekrany są jednak o wiele lżejsze, niż ich kineskopowe odpowiedniki. 32-calowy telewizor waży poniżej 10kg, co stanowi jedną trzecią wagi odbiornika starego typu.

W zależności od potrzeb uchwyt ścienny powinniśmy znaleźć w przedziale cenowym od 70 do 200 zł. Najdroższe zapewniają bezpieczne zamontowanie ekranów o przekątnej sięgającej nawet 85".

Autor
Łukasz Nowak