Wirtualna rzeczywistość wkracza na rynek wynajmu sal

Ostatnia aktualizacja:  
6/4/2017
Odległość przestaje być problemem. W niedalekiej przyszłości będziemy mogli aktywnie uczestniczyć w spotkaniu w każdym zakątku naszej planety, fizycznie pozostając w swoim biurze.

Nowe narzędzie wykorzystujące technologię Microsoftu - Hololens, dzięki której możliwe jest tworzenie wirtualnej rzeczywistości oraz aktywne poruszanie się w niej przy użyciu specjalnych gogli, może znacznie wpłynąć na jakość i komfort organizowania spotkań biznesowych i nie tylko. Nie będzie już przeszkodą to, że współpracujący ze sobą ludzie, czy też całe zespoły, nie znajdują się w jednym pomieszczeniu, ba, nawet w jednym kraju.

Nowa jakość spotkań

Firma Object Theory przy użyciu technologii Hololens oferuje nową jakość współpracy i organizowania spotkań, którą nazywa Mixed Reality Collaboration. Dzięki hologramom możliwe jest aktywne uczestnictwo w spotkaniu, które odbywa się tysiące kilometrów dalej. Wygłoszenie wykładu na scenie, współpraca w biurze, czy udział w szkoleniu przestaną być zależne od tego, czy możemy fizycznie dotrzeć na miejsce, w którym są organizowane. Będziemy mogli naszą podróż odbyć wirtualnie, pojawić się na scenie w skali 1:1. Zamiast zniekształconego głosu i zacinającego się obrazu na ekranie komputera, uczestnicy spotkania zobaczą nas stojących obok, a my przez gogle tworzące wirtualną rzeczywistość przekształcimy pomieszczenie, w którym aktualnie się znajdujemy, na otoczenie, w którym odbywa się spotkanie.

Przyszłość hologramów

Jeden z założycieli Object Theory, Mark Hoffman, był głównym inżynierem Microsoftu tworzącym technologię Hololens. Pracował nad takimi aspektami wirtualnej rzeczywistości, jak tworzenie spersonalizowanych avatarów ludzi, którzy realnie znajdują się daleko od miejsca spotkania. Avatar taki jest tworzony w rzeczywistym rozmiarze, a jeśli chodzi o gestykulację i głos, nie odbiega od swojego realnego pierwowzoru. Hoffman opracował również hologramowe modele 3D obiektów każdej wielkości. Nawet tekst i rysunki mogą powstawać w trójwymiarze w rzeczywistości wirtualnej, do której będą mieli dostęp wszyscy uczestnicy spotkania. W obecnej formie technologia ta nie pozwala jednak na komfortowe korzystanie z niej podczas organizowania tłumnych eventów, obejmujących setki uczestników. Drugi z założycieli Object Theory, Raven Zachary mówi o ciągłym usprawnianiu hologramów, szczególnie wyglądu avatarów, tak by jak najlepiej przypominały swojego realnego właściciela. Obecnie hologram taki ma jednolity, kolorowy wygląd, ale w przyszłości planowane jest dokładne odwzorowanie ludzkiego ciała, aby wirtualna rzeczywistość przypominała jak najbardziej tę realną. Twórcy usługi Mixed Reallity Collaboration zapewniają również o tym, że cena, w porównaniu z innymi firmami oferującymi podobne technologie, będzie bardziej przystępna.

Demonstracja tego, jak wykorzystywana jest technologia Hololens przez Object Theory:

 
Autor
Mateusz Kolski