Wyjdź na spotkanie Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja:  
16/2/2018
Tym razem przyjrzymy się z bliska rynkowi wynajmu sal w Bydgoszczy. Sprawdź, ile kosztuje organizacja spotkania w stolicy Kujaw.

Bydgoszcz jest ósmym pod względem liczby mieszkańców miastem Polski - największym w całym województwie kujawsko-pomorskim. Stanowi największy rynek pracy dla mieszkańców Kujaw - wyprzedza pod tym względem pobliski Toruń.

Miasto znane jest szerzej przede wszystkim z dużych zakładów przemysłowych ('Pesa Bydgoszcz' i zakłady przetwórstwa gumy 'Stomil'), jednak w ostatnich latach stara się przyciągać inwestycje z branży IT oraz pokrewnych przede wszystkim dzięki ustanowieniu Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Branżę MICE w Bydgoszczy reprezentują m.in. duże podmioty, organizujące imprezy targowe (np. targi myśliwskie), firmy wynajmujące sale szkoleniowe, konferencyjne i coworkingowe, hotele czy domy kultury.

Gdzie wynająć salę?

W Bydgoszczy działa blisko czterdzieści podmiotów, oferujących swoje sale na wynajem. Jedna czwarta ulokowana jest w centrum miasta. Duża część firm posiada także swoje budynki w dzielnicach, położonych najbliżej śródmieścia (m.in. Skrzetusko, Okole, Bielawy, Bocianowo). Jedynie nieliczne podmioty położone są dalej od centrum.

Połowa wszystkich firm posiada w swojej ofercie pięć lub więcej pomieszczeń. W Bydgoszczy najwięcej jest sal, mieszczących od 20 do 30 osób. Trochę węższa oferta jest w salach między 80 a 150 metrów kwadratowych. Najtrudniej w Bydgoszczy znaleźć bardzo małe pomieszczenia na niewielkie spotkania w gronie do 10 osób. Za to stosunkowo dużo firm posiada w swojej ofercie duże sale konferencyjne, mieszczące powyżej 150 osób.

Przykładowe ceny

Jeżeli szukasz małej sali szkoleniowej o powierzchni do 20 m2 dla 5 - 15 osób, to musisz się liczyć z kwotami rzędu 30 – 70 zł netto za godzinę wynajmu. Ceny w tej kategorii są podobne zarówno w śródmieściu, jak i innych dzielnicach miasta (m.in. Bocianowo, Glinki, Bielawy). Pomieszczenia o takim metrażu zwykle posiadają gabinetowy lub szkolny układ krzeseł oraz wyposażone są w podstawowy sprzęt do prowadzenia spotkań.

W przypadku spotkań z udziałem 20 - 50 osób za salę o metrażu pomiędzy 35 a 55 m2 zapłacimy od 25 do 200 zł za godzinę wynajmu. Niższe stawki znajdziemy między innymi w dzielnicach: Bartodzieje, Bielawy czy Błonie. Tam ceny oscylują w granicach 30 – 80 zł za godzinę. W przypadku takich metraży bydgoskie firmy często oferują możliwość ustawienia stołów i krzeseł wedle preferencji: w szkolne ławki, w podkowę lub układ teatralny.

Do spotkań w gronie 60 - 100 osób warto wybrać pomieszczenie o wymiarach około 90 m2. Koszt wynajmu to 50 - 250 zł za godzinę w dogodnej lokalizacji w centrum lub między 40 zł a 150 zł poza. W przypadku takich metraży nie znajdziemy już w salach układu krzeseł w podkowę.

Jeśli organizujesz konferencję z ponad setką uczestników, warto zainteresować się ofertą sal o powierzchni powyżej 140m2. Takie pomieszczenia posiada w Bydgoszczy około 10 firm. Zlokalizowane są głównie w śródmieściu. Za godzinę wynajmu zapłacisz od 60 zł do nawet 900 zł. Warto pamiętać o tym, że takie sale w Bydgoszczy posiadają zwykle teatralny układ krzeseł. Często mamy do dyspozycji również podwyższenie sceniczne oraz nagłośnienie.

Na dłużej

Jeśli planujesz zorganizować przykładowo trzydniową konferencję dla 30 osób w Bydgoszczy, to prawdopodobnie natkniesz się na kwoty z przedziału 750 – 960 zł netto. Ceny zawierają wynajem pomieszczenia oraz serwisy kawowe. Wiele firm oferuje także dodatkowo płatną usługę cateringu.

W przypadku planowania 3-dniowej konferencji z setką uczestników, koszty będą wynosić w granicach 1050 – 2400 zł. W tym przypadku różnica między najtańszymi a najdroższymi ofertami jest znacznie szersza. Cena zależy w większej mierze od prestiżu i wyglądu danego miejsca, niż od wyposażenia sali.

Autor
Łukasz Nowak