Wypłyń na spotkanie w Łodzi

Ostatnia aktualizacja:  
16/2/2018
Dzięki adaptacji poprzemysłowych obiektów na obiekty konferencyjne oraz atrakcyjnej lokalizacji, Łódź jest ważnym miastem na polskiej mapie MICE. Zobacz, co Miasto Festiwali ma do zaoferowania

Łódź to miasto leżące niemalże w środku Polski oraz Europy. Trzecia metropolia w kraju pod względem liczby ludności (ponad 711 tys.) i czwarta pod względem powierzchni. Łódź nie kończy się jednak wraz z granicami administracyjnymi. Razem ze wszystkimi okolicznymi miejscowościami, połączonymi miasto tworzy Aglomerację Łódzką, której liczba ludności przekracza milion. Miasto z powodu swojej lokalizacji (położenie przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A2 w środku kraju) jest ważnym węzłem komunikacyjnym Polski i Europy.

Miasto nowych przemysłów

Początki gospodarki przemysłowej w Łodzi sięgają XIX wieku, kiedy lokalizowano tu fabryki włókiennicze. Do dziś miasto kojarzone jest właśnie z produkcją tekstyliów, choć nie zostało wiele funkcjonujących firm z tego sektora. Włodarze Łodzi obecnie starają się przyciągać przedsiębiorstwa z sektora nowych technologii, logistyki i przemysłu AGD.

Na zmianę postrzegania miasta w istotny sposób wpłynęła jego rewitalizacja. Odnowienie zabytkowych kamienic i fabryk, rozwój infrastruktury i szkolnictwa akademickiego zmieniło wizerunek Łodzi, która pretenduje do miana centrum mody i przemysłów kreatywnych. W mieście funkcjonują 22 uczelnie wyższe, przez co można powiedzieć, że jest to jeden z głównych ośrodków naukowych w kraju.

Atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów podkreślają analizy i prognozy gospodarcze. W 2009 roku Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową opublikował raport, według którego województwo łódzkie znalazło się na pierwszym miejscu pod względem atrakcyjności dla przedsiębiorców z branż usługowych.

Płynna komunikacja

Łódź jest dobrze skomunikowana z innymi miastami dzięki lokalizacji przy autostradach A1 i A2 oraz położeniu w centrum kraju - przez co można do niej relatywnie szybko dojechać z każdego zakątka Polski. Ponadto miasto posiada pięć dworców kolejowych, z czego głównym, położonym w pobliżu historycznego centrum i reprezentacyjnej ulicy Piotrkowskiej, jest Dworzec Łódź Fabryczna. Po drugiej stronie śródmieścia zlokalizowana jest stacja Łódź Kaliska.

W mieście funkcjonuje również lotnisko - Międzynarodowy Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta, położone 6km od centrum miasta. Można tam dojechać z centrum liniami autobusowymi nr 55 i 65.

Komunikacja miejska w Łodzi jest jedną z najnowocześniejszych w kraju. Funkcjonuje tu 88 linii autobusowych (w tym 7 nocnych) i 20 tramwajowych (w tym 3 podmiejskie). Autobusy, jeżdżące po Łodzi są jednymi z najmłodszych w Polsce i w 90% są to pojazdy niskopodłogowe. Władze kładą mocny nacisk na promocję komunikacji zbiorowej, np. poprzez tworzenie specjalnych buspasów, skracających czas dojazdu. Od 2014 roku funkcjonuje tu Łódzka Kolej Aglomeracyjna, łącząca miasto z pozostałymi pobliskimi miejscowościami. Mapę komunikacyjną Łodzi wraz z aktualnymi utrudnieniami można znaleźć na oficjalnej stronie miasta.

MICE w Mieście Festiwali

Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych w Łodzi dała duży impuls do rozwoju dla branży spotkań. Niektóre z historycznych budynków w centrum miasta zostały zaadaptowane na potrzeby centrów kongresowych i kompleksów biurowych. Obecnie Łódź posiada szeroką ofertę przestrzeni konferencyjnych oraz obiektów, przystosowanych do organizacji eventów i targów. Jest to kolejny mocny atut Łodzi (poza lokalizacją, sprawną komunikacją i zapleczem naukowym), który przyciąga inwestorów do miasta.

W mieście działa dwadzieścia hoteli (zlokalizowanych najczęściej w historycznej części miasta) oraz ponad 50 podmiotów, wynajmujących sale. Ponadto sale o różnych rozmiarach znajdują się w ofercie teatrów, muzeów, pałaców i domów kultury. Łódź posiada status miasta festiwali. Korzystają na tym liczne agencje eventowe (blisko trzydzieści), funkcjonujące w mieście. Ponadto w 2015 roku zorganizowano tu 23 imprezy targowe.

Najwięcej obiektów, oferujących wynajem sal szkoleniowych i konferencyjnych znajduje się w odległości od 2 do 5 km od głównego dworca PKP (przeszło 30 firm). W dalszych rejonach miasta również znajdziemy sporo przedsiębiorstw z branży. Firm oddalonych od 5 do 10 kilometrów jest ponad dziesięć nie wliczając w to hoteli. Najmniej obiektów zlokalizowanych jest w najbliższym otoczeniu dworca oraz w odległości powyżej dziesięciu kilometrów.

Gabinety i sale w Łodzi

Ceny gabinetów, mieszczących mniej niż 10 osób rozpoczynają się już od 20 zł, i kończą na 40 zł netto za godzinę wynajmu. Przy tej kubaturze nie ma większych różnic cenowych - niezależnie od lokalizacji obiektu.

Sale na potrzeby niewielkich spotkań i szkoleń w gronie do 20 osób kosztują między 20 a 50 zł netto. W tym przypadku najdroższe obiekty znajdują się niedaleko dworca. Jeśli zależy nam na niskim koszcie, warto zastanowić się nad wyborem sali w odległości około 3-4 km od dworca z możliwością łatwego dojazdu komunikacją miejską. W takiej okolicy wynajmiemy pomieszczenie przeciętnie za około 25 zł netto za godzinę, co stanowi połowę stawki w ścisłym centrum. Oszczędzić możemy także znając dokładną liczbę uczestników spotkania - sale mieszczące do szesnastu lub osiemnastu osób są trochę tańsze niż te, w których mieści się równo dwadzieścia. Należy pamiętać o tym, że ilość osób, które sala może pomieścić może się zmieniać w zależności od ustawienia stołów i krzeseł.

W przypadku sal do 50 osób o powierzchni około 60 metrów kwadratowych spotkamy się z cenami od 40 do 100 zł netto za godzinę wynajmu. Tutaj - tak, jak w przypadku średnich sal do dwudziestu osób - spotkamy się z większymi cenami w okolicy bliższej dworca. Już w odległości około 4 kilometrów od centrum sale o podobnym metrażu, mieszczące taką samą liczbę uczestników, znajdziemy w niższej cenie. Średnio będzie to 30 zł mniej.

W przypadku aul i większych sal, mieszczących powyżej pięćdziesięciu osób znajdziemy w Łodzi bardzo zróżnicowaną ofertę cenową. Mamy do dyspozycji sale za 50 zł netto, jak i za czterokrotność tej kwoty. W tym przypadku nie warto kierować się lokalizacją. Sale położone są w ścisłym centrum lub w odległości maksymalnie 4 km od dworca PKP. Kluczem jest wybór sali, która pomieści wszystkich uczestników i nie będzie zbyt wielka - wówczas nie musimy się martwić, że przepłacimy. Sale, mieszczące 60 - 80 osób wynajmiemy za około 50 - 80 zł netto za godzinę. Jeśli potrzebujemy pomieszczenia na ponad 100 uczestników, zapłacimy według stawek 160 - 200 zł.

Sale komputerowe w Łodzi

Na potrzeby kursów i szkoleń, na których wymagane są komputery, znajdziemy w Łodzi kilka odpowiednich obiektów. Salki mieszczą od 12 do 20 osób i niezależnie od firmy mają zbliżoną do siebie cenę - 40 - 55 zł netto za godzinę korzystania z pomieszczenia. W tym przypadku można kierować się głównie lokalizacją oraz tym, jaki sprzęt oferuje firma (czy posiada odpowiednie parametry i oprogramowanie, konieczne dla naszego szkolenia).

Co znajdziemy w standardzie?

W większości sal znajdziemy podstawowe wyposażenie konferencyjne, czyli rzutnik i flipchart. Niektóre obiekty posiadają po kilka rzutników, umieszczonych w różnych salach, jednak nie we wszystkich - dlatego warto dokładnie sprawdzać ofertę, a w przypadku braku rzutnika w konkretnej sali dopytać się, czy jest możliwość przeniesienia go z innego pomieszczenia. W Łodzi nie będziemy mieć także problemu ze znalezieniem sali, która umożliwia dostęp do internetu bezprzewodowego.

Niektóre obiekty umożliwiają dostęp do pozostałych sprzętów, takich jak ekrany multimedialne, wskaźniki laserowe. Nagłośnienie spotkamy raczej w większych salach i aulach. Jeśli na spotkaniu lub szkoleniu ważnym elementem będzie dzielenie się materiałami z uczestnikami, warto rozważyć salę spotkań z dostępem do kserokopiarki i skanera.

Ceny sal w pozostałych miastach Polski znajdziecie w dziale przegląd rynku.

Autor
Łukasz Nowak