Zamień szare sale w zielone

Ostatnia aktualizacja:  
6/4/2017
W dzisiejszych czasach wzrasta znaczenie ekologii w działalności gospodarczej. „Zielony” trend nie ominął branży MICE. Zobacz, w jaki sposób możesz wykorzystać go w swojej firmie.

Ograniczanie wpływu na środowisko i stosowanie „zielonych” technologii jest istotnym trendem społecznym. Ekologiczne rozwiązania promowane są przez rządowe i międzynarodowe instytucje. W wielu branżach producenci zaczęli świadomie wykorzystywać trend do sprzedaży swoich towarów i usług. Ochrona środowiska nie ominęła także rynku wynajmu sal.

Istnieje kilka „zielonych” metod, które mogą znacząco obniżyć koszty prowadzenia biznesu. Ponadto ekologiczne sale są o wiele bardziej atrakcyjne dla potencjalnych najemców, niż zwykłe, standardowe pomieszczenia. Stosowanie „zielonej” technologii może być atrakcyjne dla wynajmujących.

Jaśniejsze sale mniejszym kosztem

Najprostszym sposobem na wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do sal jest stosowanie żarówek LED. Posiadają taką samą jasność jak zwykłe „edisonowskie” żarówki przy kilkukrotnie mniejszym zużyciu prądu. Wyróżnia je także krótki czas rozgrzewania (w porównaniu do żarówek energooszczędnych) oraz szeroki zakres temperatury światła. Zainstalowanie LED-ów pomoże także zredukować koszty eksploatacyjne sali. Zakładając, że w salach oświetlenie jest w ciągu dnia dłużej wykorzystywane, niż w domach, to zwrot z inwestycji w żarówki LED powinien być szybszy.

Jeżeli chcemy, by sala stała się lepiej rozświetlona, wystarczy pomalować w niej ściany używając jasnych kolorów. Takie barwy, w przeciwieństwie do ciemnych, lepiej odbijają naturalne światło wpadające przez okno do pomieszczenia. Jasna aura sprawi, że pomieszczenia staną się bardziej przyjazne dla oka. Sale będą też lepiej prezentowały się na zdjęciach.

Materiał ma znaczenie

By zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko można zastanowić się nad stosowaniem naturalnych i biodegradowalnych materiałów. Przykładowo zastąpienie plastikowych kubeczków na wodę ceramicznymi kubkami i filiżankami zmniejszy liczbę śmieci i zniweluje koszty zakupu wyposażenia. Materiały wielokrotnego użytku i zdatne do recyklingu można stosować także w przypadku opakowań. Szklane butelki i kartonowe opakowania mogą przydać się w wielu sytuacjach, natomiast gdy będą już niepotrzebne, można je zostawić w koszach na segregowalne odpady.

Zielone wyposażenie

By sale zyskały „zielony” wizerunek, warto postawić na eksponowanie naturalnych materiałów w wyposażeniu. Drewniane krzesła i stoły ocieplą wygląd pomieszczenia i nadadzą mu stylowego wyglądu.

W salach oraz na korytarzach warto umieścić kosze na odpady segregowalne – najlepiej zamykane od góry klapą. Pomoże to w odpowiedniej utylizacji śmieci oraz zapobiegnie unoszeniu się nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach, które wynajmujemy. Wzrośnie także wizerunek firmy jako dbającej o środowisko.

By uwiarygodnić w oczach klientów „zielony” image firmy, można wyposażyć sale w elementy, które kojarzą się z ochroną środowiska. Przykładem mogą być długopisy z obudową z recyklingu lub zegar ścienny, wykonany z przetworzonego aluminium. Tego typu gadżety mogą stanowić też kreatywną dekorację sali, która nie pozostanie obojętna w odbiorze.

Wychodząc w stronę natury

Oprócz ochrony środowiska naturalnego i dostosowania wnętrz , zielony trend dotyczy także łączności człowieka z naturą. Duże firmy amerykańskie z branży wynajmu sal postanowiły dopasować swoje pomieszczenia do tej mody. Panoramiczne okna a nawet przeszklone ściany z widokiem na ogród lub park z pewnością dodadzą świeżego powiewu. Niektórzy idą krok dalej i umożliwiają wyjście uczestników z sali wprost na taras lub podwórze.

Również we wnętrzu sali warto zadbać o odpowiednią ilość zieleni. W tym przypadku świetnie sprawdzą się gatunki, które nie zajmują dużo miejsca oraz nie wymagają specjalnej opieki i pielęgnacji.

Dobrym wyborem będzie Sansewieria, zwana też Wężownicą, którą można postawić zarówno w miejscu nasłonecznionym jak i w cieniu. Nie potrzebuje częstego podlewania.
Poniżej prezentujemy kilka przykładów „zielonych” pomieszczeń:
Autor
Łukasz Nowak