Zaprezentuj się z najlepszej strony

Ostatnia aktualizacja:  
22/9/2017
Pierwsze wrażenie można wywrzeć tylko raz. Nie strać animuszu i zdobądź uwagę słuchaczy

Pozyskanie uwagi słuchaczy jest zawsze kluczową kwestią. Przecież to dla nich i do nich przemawiamy. O uzyskaniu ich przychylności zwykle decydują pierwsze minuty. Podobnie, jak przy pierwszym wrażeniu - można je wywrzeć tylko raz. Z tego powodu warto położyć szczególny nacisk na początek wystąpienia - dzięki temu reszta prezentacji "popłynie" sama!

Zaufać nieznajomemu

Osobom, które często występują publicznie znany jest tzw. "Trójkąt zaufania". Na czym on polega?

By zdobyć posłuch wśród uczestników spotkania, powinieneś na wstępie odnieść się do trzech elementów, które charakteryzuje każde przemówienie: temat, słuchaczy i prezentera, czyli siebie. Połącz publiczność z omawianym zagadnieniem - tak, by czuli, że jest to część ich życia. Ponadto powinieneś również wyjaśnić, dlaczego to właśnie Ty podejmujesz się prezentowania tego tematu - w innym przypadku nie wzbudzisz ich zaufania.

Nie zapomnij także o podtrzymywaniu kontaktu z publicznością - słuchacze muszą wiedzieć, że występujesz, by powiedzieć im coś ważnego. Przemawiając do ścian lub sufitu nie nawiążesz z nimi więzi emocjonalnej.

Większość formuł, z których korzystają prezenterzy podczas wystąpień odnosi się do tych trzech kwestii. Występujący przedstawiają siebie, temat spotkania i tłumaczą, dlaczego ma on zainteresować słuchaczy. Warto jednak w pełni świadomie skorzystać z modelu trójkąta zaufania i łączyć wszystkie trzy jego wierzchołki.

Wystartuj z werwą!

W pierwszych słowach zwróć się do swoich słuchaczy i przyjacielskim tonem podziękuj im za obecność i uwagę. Jeśli zrobisz to w sposób wiarygodny i z uśmiechem, może uda Ci się zarazić widownię swoim entuzjazmem.

Rozpoczynając od słów: "wiem, że jesteście państwo zapracowani i z pewnością macie niewiele czasu" jedynie im przypomnisz, że mogliby w tym czasie robić inne rzeczy lub odpoczywać. W ten sposób sprawisz, że ich myśli podążą w kierunku drzwi, a nie prezentacji za Twoimi plecami.

Kowalski Jan czy Jan Kowalski?

Częstym błędem, popełnianym z nieświadomości w pierwszych minutach wystąpienia jest odwrócona kolejność imienia i nazwiska. Istnieją kraje, gdzie tytułowanie jest odwrócone, jak np. na Węgrzech, jednak w języku polskim podczas przedstawiania się podajemy w pierwszej kolejności imię - brzmi to bardziej naturalnie i swobodnie.

Staraj się także unikać nadmiernej swobody, przedstawiając się z samego imienia. Podczas wystąpień publicznych powinno się podać także nazwisko.

Biogram w pigułce

Kolejnym często popełnianym błędem jest poświęcanie zbyt dużej uwagi swojej osobie. Opowiedz słuchaczom, czym się zajmujesz - jednak w zupełności wystarczy, jak zawrzesz najważniejsze informacje w dwóch zdaniach. Nie przedstawiaj wszystkich meandrów swojej kariery - zostaw to na nieformalne spotkanie networkingowe w trakcie przerwy kawowej.

Praktyka czyni mistrza

Teraz weź kartkę papieru i ułóż pierwsze zdania swojej prezentacji, pamiętając o powyższych wskazówkach. Nie zniechęcaj się, jeśli za pierwszym razem tekst będzie wydawał Ci się niezręczny. Zastanów się, co możesz poprawić, a następnie poćwicz przemawianie stojąc przed lustrem.

Nagrywaj się na dyktafon, a potem odsłuchuj. Wprowadzaj korekty w tekście i intonacji. Po pewnym czasie nauczysz się tekstu do takiego stopnia, że nie będziesz się musiał martwić że poplątasz zdania. Dzięki treningowi trema przed wygłoszeniem przemówienia znacząco się zmniejszy i wypadniesz bardziej swobodnie przed publicznością.

Gratulujemy - właśnie przygotowałeś świetny wstęp do prezentacji! Teraz możesz sprawdzić, jak przygotować materiały wizualne pod przemówienie i jak nie dać się zaskoczyć trudnym pytaniem. Dowiedz się także, jakie rzeczy będą niezbędne na spotkaniu.

Autor
Łukasz Nowak