Zwiększanie frekwencji na szkoleniach - garść porad

Ostatnia aktualizacja:  
15/3/2018
Co sprawia, że ludzie chcą uczestniczyć właśnie w Twoim szkoleniu?

Posty w mediach społecznościowych, informacje na portalach ogłoszeniowych i branżowych - masz poczucie, że robisz wszystko, by na twoim szkoleniu nie było wolnych miejsc. Ale czy na pewno?

Poszerzanie liczby kanałów kontaktu z potencjalnymi słuchaczami jest bardzo ważne, jednak warto również zastanowić się nad tym, co można poprawić we własnej ofercie, żeby była bardziej atrakcyjna w oczach klientów. Dlaczego mieliby zainteresować się właśnie twoim szkoleniem?, Czego oczekują od twojej oferty?

Poznaj uczestników swojego szkolenia

Żeby skutecznie zachęcić potencjalnych słuchaczy do uczestnictwa w spotkaniu powinieneś najpierw dokładnie określić, kim oni są. Jeśli prowadzisz szkolenie z grafiki 3D, to w obrębie zainteresowanych osób będą prawdopodobnie informatycy, studenci kierunków artystycznych, projektanci - wszyscy z nich o różnym stopniu zaawansowania. Zupełnie inną grupą docelową będą słuchacze prelekcji na temat przywództwa i zarządzania projektami. Uwzględnienie cech, które charakteryzują odbiorców pomoże dopasować ofertę szkoleniową specjalnie pod ich oczekiwania i potrzeby - a to może przełożyć się na frekwencję.

Dokładne poznanie potencjalnego klienta pomoże także w odpowiednim doborze kanałów komunikacyjnych, z których korzystają - dzięki temu wzrośnie prawdopodobieństwo, że osoby o określonym profilu zetkną się z informacją o szkoleniu.

Ludzie przyswajają informacje za pomocą różnych zmysłów. O jednych mówimy, że są wzrokowcami, inni szybciej uczą się ze słuchu. Są jeszcze kinestetycy, którzy sami muszą wykonać daną czynność, żeby ją przyswoić. Weź pod uwagę różne metody nauki i zaplanuj swoje szkolenie tak, by znajdowały się w nim wszystkie wymienione kanały.

Skonfrontuj oczekiwania grupy docelowej z programem spotkania i upewnij się, że szkolenie stanowi dla nich realną wartość. Zastanów się, w  jaki sposób mogą wykorzystać nowe informacje w swojej codziennej pracy? Nic nie powoduje takiego rozczarowania kursantów, jak wiedza, której nie da się odnieść do własnych doświadczeń i przełożyć na praktykę. Jeśli uczestnicy będą mieli przekonanie, że będą mogli nauczyć się czegoś przydatnego, frekwencja powinna wzrosnąć.

Wybierz odpowiednią salę szkoleniową

Sala sali nierówna - nie wszystkie pomieszczenia na wynajem są takie same. Wystarczy spojrzeć, jak zróżnicowana jest oferta sal szkoleniowych w poszczególnych miastach. Oznacza to także, że nie każda z nich będzie równie dobrym wyborem do przeprowadzenia Twojego szkolenia.

Przede wszystkim zwróć uwagę na dostępność narzędzi niezbędnych do jego poprawnego przebiegu (trudno wyobrazić sobie szkolenie programistyczne bez dostępu do komputerów i internetu). Pamiętaj także o profilu odbiorcy, do którego kierujesz szkolenie - czy w pomieszczeniu które wybierasz będą czuli się  swobodnie i "na miejscu"? Tutaj znajdziesz listę rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed rezerwacją sali.

Przestrzeń na spotkaniach odgrywa istotną rolę komunikacyjną. Przykładowo krzesła ustawione w okrąg zamiast tradycyjnej podkowy lub układu teatralnego będą mniej formalne i bardziej zachęcające do konwersacji. Dobrze dobrane otoczenie jest w stanie przełamać pierwsze lody i wzmóc koncentrację.

Jasny przekaz

Z ankiety, przeprowadzonej przez amerykański portal Lucid Meetings wśród uczestników szkoleń wynika, że zdecydowana większość słuchaczy oczekuje od trenera przejrzystości w sposobie prowadzenia spotkania i przekazywanych treściach. Do tego respondenci charakteryzują "dobre szkolenie" jako "konkretne", "istotne" i "na temat". Szczególnie istotne z perspektywy uczestnika jest odpowiednie zebranie całej treści spotkania i sformułowanie jasnego i trafnego podsumowania na zakończenie.

Trudno zatem mówić o efektywnym i przydatnym szkoleniu, jeśli nie zostało wcześniej jasno zdefiniowane, czego uczestnik ma się nauczyć i w czym może mu się ta wiedza przydać. Ta zasada dotyczy też innych rodzajów spotkań.

Na własnych błędach

Bezcennym źródłem informacji o tym, co można poprawić w swoim szkoleniu są obecni kursanci. Nie zapomnij zostawić na samym końcu ankiety - dzięki niej możesz sprawdzić, czy szkolenie spełniło oczekiwania uczestników. Na podstawie informacji zwrotnych możesz wprowadzić korekty do programu szkolenia i ogłoszeń tak,by osiągnąć dobre recenzje wśród słuchaczy - w końcu nie ma lepszej reklamy, niż zadowoleni klienci polecający usługę.

Najlepszym sposobem zebrania kompleksowej informacji zwrotnej na temat szkolenia jest rozesłanie ankiet na skrzynki mailowe uczestników po zakończonym spotkaniu. Trzeba jednak unikać przesadnej liczby pytań - uczestników może to zniechęcić. Więcej wywnioskujesz, jeśli otrzymasz 30 odpowiedzi na ankietę z trzema pytaniami niż z 4 odesłanych ankiet z 30 zagadnieniami.

Warto również odsyłać klientów do profili, prowadzonych w mediach społecznościowych. Dzięki temu nie tylko zyskujemy cenne recenzje, ale możemy budować społeczność wokół swojej usługi.

Więcej o prowadzeniu szkoleń dowiesz się tutaj.

Autor
Łukasz Nowak