Pięć powodów, dla których warto wynająć biurko w firmie coworkingowej

Ostatnia aktualizacja:  
22/2/2019
Elastyczność, przewidywalne koszta, dodatkowe usługi – dlaczego warto otworzyć startup w biurze coworkingowym?

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma szczegółami, które należy zaplanować – przede wszystkim związanymi z organizacją pracy. Współczesna gospodarka wymaga od przedsiębiorców dużej elastyczności, szczególnie w początkowym okresie funkcjonowania firmy. Część firm, zamiast wynajmować własne lokale, decyduje się prowadzić działalność w obrębie biura coworkingowego. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

1. Brak wydatków na start

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to przede wszystkim nieuniknione koszta, dzięki którym potem będzie można wypracować zysk. Trudno wyobrazić sobie firmę bez drukarki, dostępu do sieci czy biurka. Przyszły przedsiębiorca musi założyć pieniądze na start bez gwarancji, że planowany biznes się rozkręci.

Dołączając do biura coworkingowego nie musimy kupować całego niezbędnego wyposażenia. Możemy korzystać z tego, co udostępnia biuro w danej taryfie abonamentowej. Zazwyczaj nawet w podstawowej opcji znajdziemy to, co jest potrzebne do pracy, a co bylibyśmy zmuszeni kupić do własnego lokalu. Z tym wiąże się kolejna zaleta coworkingu, czyli...

2. Stałe koszta

Nie zaskoczy nas dłuższy okres grzewczy ani zwiększone zużycie energii elektrycznej, jak w przypadku zwykłego lokalu. Biura coworkingowe najczęściej działają w systemie abonamentowym, pobierając stałą opłatę za wynajmowane biurko. Pozwala to lepiej zaplanować koszta działalności gospodarczej szczególnie w jej początkowym okresie, kiedy dopiero pozyskujemy klientów i budujemy własną markę.

3. Elastyczność

Twój start-up zaczyna się rozwijać? Potrzebujesz więcej miejsca dla nowych pracowników? W biurze coworkingowym masz pełną elastyczność przestrzeni. Nie musisz zmieniać lokalu i płacić za przeprowadzkę, by pomieścić nowe działy – wystarczy zmiana taryfy. Również w przypadku restrukturyzacji łatwiej dopasować przestrzeń i ponoszone za nią opłaty, będąc abonentem firmy coworkingowej.

4. Atrakcyjna lokalizacja

Jeśli biuro znajduje się w prestiżowej lokalizacji w centrum miasta, to zazwyczaj koszt jego zakupu lub wynajęcia będzie wyższy. Nie w przypadku biur coworkingowych, których oferta jest kierowana zwykle do małych i średnich przedsiębiorstw. Wynajmując biurko w firmie coworkingowej za te same pieniądze możesz pracować w lepiej skomunikowanym, bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych klientów miejscu, niż w przypadku własnego lokalu.

5. Możliwość rezerwacji sali szkoleniowej lub konferencyjnej

Coworking to nie tylko własne biurko – to cała przestrzeń biznesowa, której potencjał możesz przekuć na swój sukces. Biura posiadają zazwyczaj także sale szkoleniowe i gabinety, które możesz wykorzystać na potrzeby organizacji spotkania z klientem, rekrutacji czy briefingu dla współpracowników.

Firmy coworkingowe zazwyczaj wynajmują swoje sale szkoleniowe także klientom zewnętrznym. Wiele z nich znajdziesz na ogólnopolskiej platformie rezerwacyjnej Spotello (np. sale szkoleniowe w Warszawie).

Autor
Łukasz Nowak