Garść porad, które sprawią, że burza mózgów zaiskrzy od pomysłów

Ostatnia aktualizacja:  
4/8/2017
Jak wyzwolić pokłady kreatywności na spotkaniu? Warto zadbać o odpowiednie otoczenie, wspomagające twórcze myślenie. Jakie sale najlepiej nadają się do takich zadań?

Burzę mózgów (ang. brainstorm)  uznaje się za jedną z najważniejszych aktywności w organizacjach - gdyż to właśnie podczas niej powstają najbardziej innowacyjne projekty i pomysły, które mogą usprawnić działanie całej firmy. Przydaje się także podczas nauki - zarówno na poziomie szkolnym jak i na studiach. Trudno wyobrazić sobie także skuteczną pracę projektową i koncepcyjną bez burzy mózgów - dlatego jest tak ważna w wolnych zawodach.

Skąd właściwie wzięło się to pojęcie? Otóż zostało spopularyzowane już w latach pięćdziesiątych przez Alexa F. Osborna. Zaproponował ją jako efektywną grupową metodę rozwiązywania trudnych, skonkretyzowanych problemów, stawiającą na zrelaksowane, wręcz nieformalne podejście. Burza mózgów opisana przez Osborna doczekała się licznych usprawnień i modyfikacji.

Spotkanie oparte na burzy mózgów stwarza otwartą przestrzeń do wymiany myśli i pozwala wszystkim osobom na równe uczestniczenie w dyskusji. Dzięki temu sprawdza się także w budowaniu zespołów i team buildingu.

Jak przeprowadzić burzę mózgów?

Klasyczna burza mózgów zakłada, że problem jest rozwiązywany dzięki aktywności wszystkich uczestników spotkania. Na początku prezentowany jest problem, który grupa ma rozwiązać. Następnie jedna z osób zapisuje wszystkie pomysły, które zgłaszają uczestnicy. Ważne jest, by uczulić grupę, że nie ma głupich propozycji - niejednokrotnie mogą one wprowadzać perspektywę, na którą nie wpadlibyśmy. W pierwszej fazie liczy się ilość. Każda idea musi zostać zapisana.

Wszyscy powinni powstrzymać się od oceniania pomysłów aż ostatnia propozycja nie zostanie zapisana. Wtedy rozpoczynamy drugi etap, którym jest ewaluacja poszczególnych pomysłów. Cała grupa dyskutuje wówczas o poszczególnych propozycjach - niektóre mogą zostać odrzucone w całości, inne z kolei mogą zapowiadać się obiecująco po wprowadzeniu zmian. Podczas tego etapu następuje wspólne ulepszanie pomysłów.

Burza mózgów pomaga także w znalezieniu odpowiedzi na zagadnienia pracy projektowej: co się powiodło, co powinno zostać ulepszone oraz jakie procesy warto rozpocząć.

Burza w czterech ścianach

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej przestrzeni do brainstormingu. Pierwszym kryterium, które powinniśmy rozpatrzeć to rozmiar sali w zależności od liczby uczestników - tak, by wszyscy się zmieścili. Warto jednak wybrać trochę większą salę lub pomieszczenie, które posiada dobrą wentylację. Dlaczego? Otóż, gdy oddychamy tym samym powietrzem w zamkniętej przestrzeni, poziom tlenu zmienia się, co po dłuższym czasie może powodować uczucie zmęczenia lub bóle głowy. Komórki nie pracują wówczas na optymalnym poziomie, co w znacznym stopniu obniża zdolność kreatywnego myślenia. Badania Richarda M. Ryana wykazały, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu działa jak napój energetyczny dla 90% ludzi. Warto zatem skorzystać z darmowego zastrzyku energii i zwiększyć efektywność spotkania.

By wycisnąć maksimum kreatywności z uczestników spotkania, warto zadbać o to, by sala szkoleniowa miała nietypowy, stymulujący do kreatywnego myślenia wystrój. Nie wybierajmy pomieszczenia z typowymi ławkami szkolnymi. Zamiast tego postawmy na jeden wspólny stół, przy którym wszyscy będą mogli współpracować. Zadbajmy także o to, by wybrana przez nas sala miała kolorowe ściany z plakatami, obrazami lub cytatami. Takie elementy wzmagają nieszablonowe myślenie. Ponadto badania nad psychologią barw dowiodły, że w otoczeniu intensywnej zieleni częściej wpadamy na "świeże", nietypowe pomysły - a to właśnie one są kluczowe w każdej burzy mózgów.

Pełne wyposażenie

Czasami podczas burzy mózgów potrzebujemy wyświetlić materiał lub zaprezentować problem, na który szukamy rozwiązania. Do tego świetnie nada się sprzęt do prezentacji multimedialnych. Zadbajmy też o bezproblemowy dostęp do zasobów internetu, np. do dysku w chmurze i dokumentów online. Podczas burzy mózgów oprócz urządzeń cyfrowych przydadzą się także tradycyjne kartki, mazaki i flamastry - nie tylko do tego, by zapisywać kolejne propozycje, ale także, by uruchomić w uczestnikach kreatywne myślenie.

W czasie burzy mózgów warto także zapewnić uczestnikom przerwy - gdy świeże pomysły przestaną się już pojawiać. Wówczas idealnie sprawdzi się serwis kawowy i możliwość wypicia energetyzującego napoju.

W jakiej przestrzeni zatem warto urządzić brainstorming? Poniżej prezentujemy nietypowe przestrzenie spotkań, które sprawdzą się podczas burzy mózgów:

Podczas burzy mózgów z pewnością przydadzą się duże arkusze papieru, po których możemy pisać, a następnie odciąć i zabrać ze sobą:
Okrągły stolik, sofki i ściana zamieniona w whiteboard:
Do porządkowania pomysłów przydadzą się samoprzylepne karteczki i duża przestrzeń, na której możemy je powiesić:
Autor
Łukasz Nowak