Wrocław - spotkania w Mieście Spotkań

Ostatnia aktualizacja:  
16/2/2018
Nieprzypadkowo Wrocław nazywany jest Miastem Spotkań. Wielokulturowość, liczne atrakcje turystyczne oraz mnogość firm z branży MICE potwierdzają słuszność oficjalnego sloganu miasta.

Wrocław to czwarte miasto Polski pod względem liczby mieszkańców oraz piąte wedle powierzchni. Jest to jeden z najbardziej wyeksponowanych na forum Unii Europejskiej polskich ośrodków - głównie przez znaczne walory turystyczne, marketing miejski oraz duże wydarzenia kulturalne. Nie bez znaczenia jest jego położenie - blisko granicy czeskiej i niemieckiej. Ma to także wpływ na wielokulturowy charakter miasta.

Wrocław stanowi główne centrum bogatego w surowce naturalne regionu Dolnego Śląska. Międzynarodowi analitycy pozytywnie oceniają perspektywy miasta, zauważając w nim jedno z najlepiej rozwijających się polskich metropolii. Firma doradcza Mercer określiła Wrocław miastem wyrastającym na znaczące centrum biznesowe. Z tego powodu jest to atrakcyjne miejsce dla całej branży MICE.

Komunikacja wrocławska

Wrocław posiada dobrze rozbudowaną komunikację publiczną. Stanowi ona dobrą alternatywę wobec dużej ilości samochodów, korków na ulicach i złego stanu dróg. Władze miejskie starają się modernizować torowiska, by zapewnić mieszkańcom szybszy i wygodniejszy środek komunikacji. MPK Wrocław prowadzi jedną z największych w Polsce sieci tramwajowych - składa się z aż 22 linii. Po ulicach kursuje 58 linii autobusowych. Schematy komunikacji zbiorowej można znaleźć na oficjalnym portalu miasta.

By skorzystać z komunikacji miejskiej, można zakupić pojedyncze bilety lub wyrobić kartę miejską Urbancard. Co ważne, mogą się nią posługiwać nie tylko mieszkańcy miasta. Jeśli często organizujecie spotkania biznesowe lub szkolenia we Wrocławiu, warto zastanowić się nad wyrobieniem karty.

Wrocław posiada dwa czynne lotniska. Pierwsze z nich - Wrocław-Mirosławice - znajduje się na zachodnich granicach miasta w odległości 25 kilometrów od śródmieścia. Jest to główny port lotniczy. Do centrum miasta dojedziemy stamtąd linią autobusową nr 106. Drugie, mniejsze lotnisko Wrocław-Szymanów, zlokalizowane jest 11 km na północ od śródmieścia.

Gdzie znajdziemy sale konferencyjne i szkoleniowe?

We Wrocławiu działa ponad 70 podmiotów, wynajmujących sale. Głównie są to prywatne firmy, ale oprócz nich znajdziemy oferty domów kultury, bibliotek publicznych, uczelni wyższych i państwowych placówek naukowych. W zestawieniu nie znajdują się hotele, które również mogą posiadać sale konferencyjne.

Większość podmiotów zlokalizowanych jest w bliskiej odległości od dworca PKP we Wrocławiu. W najbliższej okolicy (do jednego kilometra) działa dziesięć przedsiębiorstw. Ponad połowa firm ma swoje siedziby w odległości nie większej, niż 3 kilometry, co oznacza półgodzinny spacer lub szybki dojazd komunikacją miejską. W obrębie zabytkowego starego miasta we Wrocławiu znajdziemy ponad dziesięć firm, wynajmujących sale.

Fot. Wrocław Official, Flickr.com

Należy pamiętać, że Wrocław zniósł dawny podział administracyjny na dzielnice i oficjalnie składa się z 48 osiedli. Warto jednak znać nazwy starych pięciu dzielnic, gdyż może to znacznie pomóc w poruszaniu się po mieście Są to kolejno: Stare Miasto, Śródmieście, Psie Pole, Krzyki, Fabryczna.

Gabinety i małe sale

W całym mieście znajdziemy ofertę ponad trzydziestu pomieszczeń dla kilku osób. Są to w głównej mierze gabinety i sale, mieszczące maksymalnie 10 - 12 osób. Przykładowo godzina wynajmu sali do sześciu osób w dogodnej lokalizacji (mniej niż 2 km od dworca PKP, w tym okolice wrocławskiego rynku) wynosi 25 - 30 zł netto. W przypadku 8-godzinnego dnia kwota oscyluje między 200 a 270 zł. W dalszych rejonach (2 - 6 km) co prawda znajdziemy pomieszczenia w takich samych cenach, lecz o trochę większej kubaturze, pozwalającej na wygodną pracę dziesięciu uczestników. W tym przypadku warto rozważyć, ile osób będzie na szkoleniu lub spotkaniu. Jeżeli poniżej sześciu, to warto zastanowić się nad ofertą małych gabinetów w centrum miasta. Jeśli na spotkaniu będzie 10-12 osób, to można również rozważyć ofertę większych sal, gdyż różnica cenowa nie jest w tym przypadku duża.

Sale szkoleniowe do 25 metrów kwadratowych dla maksymalnie 20 osób w centrum miasta mogą kosztować od 240 do nawet 640 zł netto za dzień wynajmu. Najtańsze pomieszczenia (240 - 320 zł) z tego segmentu mieszczą 12-16 osób i pozwalają na pracę w standardowych warunkach. Warto pamiętać, że nie wszystkie firmy w tych lokalizacjach oferują wynajem sali na godzinę lub dwie. Najczęściej można się spotkać ze stawkami cztero- i ośmiogodzinnymi.

Jeśli szukamy podobnej sali w innych rejonach miasta, to zapłacimy 30 - 55 zł netto za godzinę wynajmu, co oznacza 240 - 440 zł w przypadku wynajmu całodniowego. Pomieszczenia są dość zbliżone standardem oraz wyposażeniem. Warto zwrócić w tym przypadku uwagę na komfort dojazdu, wygląd i możliwość skorzystania z usług dodatkowych.

Większość firm oferuje w takich metrażach układy krzeseł: teatralne, szkolne i w podkowę. Trzeba pamiętać, że w szkolnym ustawieniu mieści się mniej osób, niż w teatralnym - dlatego jeśli liczba uczestników zbliża się do górnej granicy, to można rozważyć rezerwację większej sali.

Sale szkoleniowe i konferencyjne do 50 osób

W przypadku większych sali mieszczących do pięćdziesięciu osób, w śródmieściu znajdziemy oferty w przynajmniej pięciu miejscach. Za wynajem zapłacimy między 430 a 560 zł netto. W dalszych rejonach miasta ceny wynajmu są bardziej zróżnicowane. Przykładowo jeśli organizujemy szkolenie dla 30 osób, to możemy znaleźć pomieszczenie za około 240 - 320 zł za dzień w odległości 3 - 8 kilometrów. Jest to dobra opcja dla osób podróżujących samochodem lub gdy czas dojazdu nie jest najważniejszy. Jeżeli liczba uczestników wzrasta do 40 lub 50, to musimy liczyć się z kwotą od 440 do około 560 zł netto.

Warto pamiętać, że niezależnie od lokalizacji niektóre lokale mogą mieć wyższe stawki. Za ceną idzie najczęściej wyższy standard. Najdroższe sale dla pięćdziesięciu osób we Wrocławiu mogą kosztować ponad 800 zł za dzień wynajmu.

Sale, mieszczące pięćdziesiąt osób dają więcej możliwości układu krzeseł i stołów. Oprócz układu szkolnego, teatralnego i w podkowę we Wrocławiu znajdziemy pomieszczenia z układem bankietowym.

Sale komputerowe

We Wrocławiu znajdziemy ponad dziesięć firm, oferujących sale komputerowe na wynajem. Koszt pomieszczenia zależy głównie od liczby stanowisk. Znajdziemy małe sale, mieszczące mniej niż 10 osób w cenach 240 - 440 zł za ośmiogodzinny dzień wynajmu. Na rynku funkcjonują także firmy, oferujące pomieszczenia z podobną liczbą stanowisk za ponad 600 zł. Jeśli potrzebujemy sali komputerowej dla grupy 15 - 30 osobowej, to zapłacimy za nią od 400 zł w górę. Największe sale we Wrocławiu mieszczące nawet czterdzieści osób to koszt sięgający nawet 700 zł za dzień. Warto pamiętać, że nie wszystkie firmy dają możliwość wynajmu pomieszczenia na krótki czas. Najczęściej spotkamy stawki 4 lub 8-godzinne.

Coworking we Wrocławiu

We Wrocławiu tak jak w innych dużych miastach Polski można wynająć biurko w firmie coworkingowej. W mieście funkcjonuje ponad dziesięć wyspecjalizowanych biur coworkingowych, oferujących swoje usługi dla informatyków, przedstawicieli wolnych zawodów i freelancerów.

Większość z nich zlokalizowanych jest w historycznym Starym Mieście. Pojedyncze firmy posiadają swoje biura w niewielkiej odległości (poniżej 1 km) od centrum. By dotrzeć na miejsce, wystarczy nam 20-minutowy spacer. Średnia miesięczna opłata za biurko w firmie coworkingowej wynosi ok. 500 zł netto.

Przegląd cen sal w innych polskich miastach znajdziecie tutaj.

Autor
Łukasz Nowak