Czy powinieneś zainwestować w szklane panele?

Ostatnia aktualizacja:  
12/7/2017
Minimalistyczny styl i transparentność - z tych powodów szklane ścianki stały się popularnymi elementami w biurowcach. Czy sprawdzą się także w sali szkoleniowej?

Już od kilku lat możemy obserwować modę na stosowanie szklanych ścian w budynkach biurowych. Centra konferencyjne i obiekty z branży MICE również podchwyciły trend stosowania szkła w swoich obiektach. Pomimo licznych zalet takiego rozwiązania, przeszklone ścianki posiadają jednak swoje wady. Czy warto zatem zainwestować w takie rozwiązanie na potrzeby sal szkoleniowych i konferencyjnych?

Rozświetl swoją salę

Szkło przepuszcza przez swoją strukturę praktycznie całe światło na drugą stronę, co umożliwia rozświetlenie pomieszczenia naturalną poświatą. Dzięki temu sale spotkań będą jaśniejsze. Stwierdzono, że naturalne światło ma właściwość poprawiania nastroju oraz wzmaga produktywność pracy. Jednocześnie mamy możliwość zmniejszenia zapotrzebowania na sztuczne oświetlenie w sali, co z pozwoli nam na redukcję kosztów prądu.

Nowoczesny wygląd

Szklane ściany wprowadzą do sali minimalistyczny styl, dobrze  komponujący się z nowoczesnym biurowym wyposażeniem. Ponadto przejrzystość szkła sprawia wrażenie otwartości i współpracy.

Oszczędność przestrzeni

Szklane ścianki idealnie nadają się do miejsc, gdzie brakuje miejsca na inny sposób podziału pomieszczeń. Nawet najgrubsze szkło jest o wiele cieńsze od zwykłej, ceglanej lub betonowej ściany. W porównaniu do zajmujących niewiele miejsca kartonowo-gipsowych ścianek działowych (najcieńsze mają 7,5cm), szkło wciąż wygrywa. Ponadto dzięki jego przejrzystości daje wrażenie większej przestrzeni, niż jest w rzeczywistości.

Dodatkowo w przypadku niektórych rodzajów szklanych paneli mamy także możliwość ich późniejszego demontażu i przeniesienia w inne miejsce, jeżeli tylko zajdzie taka konieczność.

Walka o uwagę

Transparentność szklanych ścian czasami może jednak powodować kłopoty. Jednym z nich jest brak prywatności. Każdy widzi, co dzieje się po drugiej stronie, przez to bardzo łatwo o rozproszenie uwagi przez szybki ruch w polu widzenia. Może to stanowić dodatkowy czynnik stresowy dla uczestników meetingu i negatywnie wpływać na jego przebieg.

Kompromisem może być zastosowanie mlecznej szyby, która wciąż przepuszcza naturalne światło, a jednocześnie zapewnia większą prywatność i izolację od zewnętrznych warunków. Producenci systemów szklanych ścian często posiadają w ofercie elektrycznie opuszczane rolety, które w ciągu kilku sekund zapewnia całkowitą nieprzezroczystość ściany. Dla bardziej wymagających klientów istnieje także technologia "inteligentnego" szkła ze zmienną przeziernością, która jest kontrolowana  za pomocą specjalnego pilota. Takie rozwiązanie jest jednak droższe.

Szkło o wiele gorzej tłumi dźwięk, niż cegła lub beton. Przez to jest ryzyko rozproszenia uwagi przez zbyt wysoki hałas z zewnątrz. Rozwiązaniem mogą być odpowiednie rodzaje szkła, które są dźwiękoszczelne.

Przed decyzją o montażu szklanych ścian warto wziąć pod uwagę zarówno wszystkie zalety i wady oraz warunki, jakie mamy w swoim obiekcie. W zależności od rodzaju i grubości szkła oraz sposobu montowania ceny ścianek mogą się znacznie różnić. Na polskim rynku można znaleźć oferty między 200 a 1000 zł za metr kwadratowy.

Autor
Łukasz Nowak