Organizacja przestrzeni w małych salach

Ostatnia aktualizacja:  
16/2/2018
Małe sale mogą być równie elastyczne i produktywne, jak te większe. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja przestrzeni.

‍Większość firm wynajmujących sale na polskim rynku posiada kilku- i kilkunastometrowe pomieszczenia w swojej ofercie. Najczęściej wykorzystywane są jako gabinety do rozmów kwalifikacyjnych lub kameralnych spotkań. Warto zastosować metody, które zwiększą możliwości użytkowania pomieszczenia i jego atrakcyjność

Niewielka przestrzeń w salach sprawia, że pogodzenie komfortu przebywających w niej uczestników, możliwości jej wykorzystania oraz rozmiarów wyposażenia jest koniecznością. Zanim zaczniemy modyfikować posiadaną przestrzeń, musimy pamiętać, że najważniejsi są klienci – to właśnie oni będą spędzać czas w pomieszczeniach. Jeżeli uczestnicy spotkania nie będą mieli wystarczająco miejsca do pracy, to prawdopodobnie nie wynajmą tej sali następnym razem. Projektując pomieszczenie należy myśleć o ergonomii jego użytkowania.

Przestrzeń i ergonomia

Zwykle głównym wyposażeniem sal konferencyjnych są krzesła i stoły. To najważniejsze elementy w pomieszczeniu. Jednocześnie zajmują najwięcej miejsca. Krzesła i stoliki powinny być ustawione w taki sposób, by pozostało wystarczająco miejsca na swobodne poruszanie się. Jest to istotne nie tylko przy rozpoczynaniu i kończeniu spotkania, kiedy wszyscy przemieszczają się jednocześnie. Sala powinna oferować swobodny dostęp do okna oraz wyjście uczestnika na zewnątrz w dowolnym momencie, np. żeby odebrać telefon.

W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdza się ustawienie z jednym stołem pośrodku. Taki układ pozwala na wspólną pracę w kameralnym gronie Kiedy chcemy zaprezentować materiały multimedialne, można stosować układ podkowy, rozstawiając krzesła przy ścianach. Należy jednak pamiętać o zostawieniu miejsca na przejście.

Praktyczne i designerskie meble

Warto wziąć pod uwagę rozmiar mebli. W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się takie, które można w razie potrzeby składać i rozkładać. Krzesła, które można włożyć jedno w drugie będą bardziej praktyczne od typowych foteli biurowych. Zmniejszy to ilość potrzebnego miejsca na ich przechowywanie, gdy trzeba je wynieść z sali.

Warto pomyśleć także o rozsuwanych stołach lub takich, które całkowicie się składają. Można wówczas dowolnie modyfikować rozmiar blatu wedle potrzeb i liczby uczestników. Dobrym sposobem jest łączenie kilku mniejszych stolików w jeden. Taki zestaw można układać w dowolne konfiguracje. Gdy nie wszystkie są potrzebne, to część można wynieść poza salę.

Odchudzanie sprzętu

Nowoczesny sprzęt staje się coraz bardziej kompaktowy. W dzisiejszych czasach standardem stają się płaskie ekrany telewizorów, niewielkich rozmiarów rzutniki, laptopy i netbooki. Sala wyposażona w kompaktowy sprzęt pozwoli zaoszczędzić miejsce oraz nada pomieszczeniu nowoczesny wygląd.

Schowaj okablowanie i inne przeszkody

Grube wiązki kabli biegnące przez pomieszczenie sprawiają wrażenie ‘zagracenia’. Co więcej, w niewielkich salach mogą także stanowić niebezpieczeństwo – w razie potknięcia ucierpieć może nie tylko dana osoba, ale też podpięty pod nie sprzęt. Szczególnie ważne, by kable nie biegły w pobliżu przejść między krzesłami oraz w okolicy drzwi. By uniknąć niebezpiecznych sytuacji, warto schować i odpowiednio zabezpieczyć przewody. Można je poprowadzić w specjalnych listwach lub rynienkach pod tynkiem. Jeżeli nie chcemy ingerować w ściany lub sala nie umożliwia takiego sposobu okablowania, można je schować pod wykładziną.

Moda na minimalizm

Wydawać się może, że małe sale są mniej atrakcyjne z powodu mniejszej liczby zastosowań. Warto wówczas postawić na styl. Nawet niewielkie przestrzenie urządzone w odpowiedni sposób mogą przyciągać dużą liczbę klientów. Przykładowo można zastosować minimalistyczny wystrój, który nie zagraci pomieszczenia i jednocześnie nada mu świeżości i stylu. Inne inspiracje na urządzenie wnętrza znajdziecie tutaj.

Nawet na przestrzeni kilku metrów kwadratowych można stworzyć niewielką salę do kameralnych spotkań. Pomieszczenie wyposażone jest jedynie w najbardziej potrzebne elementy: niewielki stolik, krzesła i mocne źródło światła. Przeszklona ściana niweluje poczucie klaustrofobii.
Telewizory z płaskim ekranem umożliwiają instalację w dowolnym miejscu. Zajmują niewiele miejsca i w przeciwieństwie do tv kineskopowych nie potrzebują dodatkowych mebli (w postaci półek czy stolików).
Wokół małego, okrągłego stolika można zorganizować dyskusję.
Autor
Łukasz Nowak