Jak zamienić przerwę kawową w udane spotkanie networkingowe?

Ostatnia aktualizacja:  
21/7/2017
Udział w szkoleniach i konferencjach poza samą wiedzą może przynieść także korzyści biznesowe. Wykorzystaj w pełni ich potencjał podczas networkingu!

Czas szkoleń warto wykorzystywać w stu procentach - zdobywając nową wiedzę i rozwijając swoje umiejętności. Meetingi i konferencje są również idealną okazją do nawiązania korzystnych kontaktów biznesowych z pozostałymi uczestnikami. Niezależnie tego, czy przyszedłeś na szkolenie dla osobistego rozwoju czy zostałeś wysłany przez szefa - powinieneś wziąć udział w nieformalnym spotkaniu networkingowym.

Twórz sieć kontaktów

Networking to nic innego, jak budowanie sieci kontaktów biznesowych podczas spotkań z innymi profesjonalistami. Bazuje na wymianie pomocnych informacji i tworzeniu relacji, w których korzyści są obustronne. Spotkanie networkingowe jest efektywnym sposobem pozyskiwania inwestorów dla swojego biznesu i potencjalnych klientów. Inne, zaangażowane w branżę osoby mogą też pomóc w znalezieniu pracy.

Najlepszym momentem na networking jest przerwa kawowa organizowana w środku szkolenia lub czas tuż po jego zakończeniu zanim wszyscy zdążą się rozejść. Pauza na kawę nie trwa jednak zbyt długo, zatem jeżeli zależy nam na skutecznym networkingu, powinniśmy w maksymalny sposób wykorzystać szansę.

Ustal swoje cele

Głównym celem Twojego uczestnictwa w networkingu jest pozyskanie zaufania innych, by stali się "rzecznikami" w Twojej sprawie. Należy jednak cały czas pamiętać o nieformalnej atmosferze takiego spotkania. Unikaj mówienia wprost na początku, czym się zajmujesz - zamiast tego zacznij od przywitania się i poprowadzenia rozmowy na tematy niezwiązane z pracą. Trzeba być autentycznym i wiarygodnym - w innym przypadku networking nie ma szans powodzenia.

Wybierz partnerów

Po wstępnym rozeznaniu się, kto uczestniczy w networkingu, oszacuj, z kim jesteś w stanie nawiązać przydatne relacje. Jeżeli po chwili rozmowy widzisz, że drugiej osobie nie zależy na kontakcie z Tobą - odpuść. Pamiętaj, że przerwa kawowa podczas szkolenia zwykle trwa około pół godziny, więc musisz ten czas spożytkować w maksymalny sposób. Nie trać go na rozmowę z kimś, kto już na początku sprawia wrażenie, że nie pomoże Ci w osiągnięciu celu.

Poniżej przedstawiamy listę podstawowych zasad dobrego networkingu w czasie meetingów:

  • Przygotuj się zawczasu do spotkania networkingowego
  • Pomoc, którą okażesz innym wróci do Ciebie
  • Postaraj się nie przekraczać granic moralnych
  • Pokaż innym, że potrafisz dotrzymać danego słowa
  • Nie zapomnij o podtrzymywaniu relacji po spotkaniu
Autor
Łukasz Nowak