Inteligentne meble na wymiar biznesu

Ostatnia aktualizacja:  
16/2/2018
W salach na wynajem, biurach coworkingowych, miejscach pracy - technologia przenika zwykłe meble, otwierając nowe możliwości ich wykorzystania. Jakie rozwiązania znajdziemy już teraz na rynku?

Współczesny biznes stawia na innowacyjność. Korzystanie z nowych technologii i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań jest obecne na każdym szczeblu funkcjonowania firmy. Nie inaczej jest z wyposażeniem. Dzisiejsi producenci mebli biurowych odpowiadają na potrzeby biznesu, dostarczając nie tylko produkty z przykuwającym wzrok designem, ale też wyposażone w nowoczesne rozwiązania.

Istotnym faktem dla właścicieli sal na wynajem i biur coworkingowych jest to, że te same elementy wyposażenia można umieścić we własnych pomieszczeniach - jednocześnie podnosząc atrakcyjność oferty oraz ergonomię posiadanych sal.

Wszystko w jednym

Obecne wyposażenie biurowe cechuje się wielofunkcyjnością. Takie meble, spełniające kilka funkcji jednocześnie pozwalają zaoszczędzić przestrzeń i pozwalają na korzystanie z nich na różne sposoby.

Przykład - inteligentne biurko portugalskiej firmy Nautilus, które w ciągu kilku sekund może zamienić się w stanowisko komputerowe. Wszystko dzięki podnoszonemu blatowi, pod którym schowany jest ekran. Jest to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla właścicieli sal na wynajem. Dzięki temu zwykła sala szkoleniowa może zamienić się w dowolnym momencie w salę informatyczną.

W dobie standaryzowanego sposobu ładowania urządzeń elektronicznych (poprzez USB) meble również zostały podłączone do prądu. Wbudowane (najczęściej w blatach i okolicach podłokietników) porty i gniazdka sieciowe umożliwiają ładowanie telefonów i laptopów. Dzięki temu meble same zapewniają potrzebną do pracy energię bez konieczności szukania najbliższego gniazdka.

Pod własne potrzeby

Producenci inteligentnych mebli śledzą trendy, obecne na rynku pracy i swoją ofertę dopasowują również do oczekiwań pracowników, korzystających na co dzień z tzw. "flexible workspaces". Firmy, zajmujące się do tej pory zwykłymi meblami lub niewielkimi stanowiskami do hot-deskingu idą krok dalej.

Dla freelancerów na elastycznych stanowiskach istotna jest ergonomia. Meble które można dopasowywać pod własne potrzeby i korzystać z nich na wiele sposobów są w cenie. Przykładem są sofy, które można szybko zamienić w osobiste stanowisko pracy. Pozwalają na skuteczne odcięcie się od zewnętrznych bodźców i skupienie całej uwagi na pracy.

W dzisiejszym wyposażeniu biurowym stawia się również mocny nacisk na możliwość regulacji mebli. Producenci - nie tylko z branży wyposażenia - zauważyli, że ludzie różnią się między sobą sposobem, w jaki korzystamy z tych samych urządzeń. W tym momencie odchodzi się od stereotypu pracy czy nauki tylko w pozycji siedzącej. Modne stają się tzw. biurka stojące. Anton Schiavello, dyrektor firmy Schiavello International, zajmującej się produkcją mebli biurowych, stwierdza, że około 60% ich wyrobów posiada możliwość regulacji wysokości.

Miniaturyzacja przestrzeni

Miniaturyzacja dotknęła nie tylko sprzętu IT. Minimalistyczne i kompaktowe rozwiązania, dopasowane pod indywidualne potrzeby pojawiają się praktycznie w każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest z branżą wyposażenia. Biurowce dużych korporacji, które do dzisiaj często urządzone są w układzie open space, często cierpią na brak odpowiedniego miejsca na pokoje spotkań. Z potrzeby niewielkich pomieszczeń, przeznaczonych na kilkuosobowe meetingi zrodził się pomysł specjalnych, przeszklonych kabin. Pomieszczenie jest odcięte od hałasu z zewnątrz i umożliwia szybkie 'wskoczenie' do środka z rozmówcą w dowolnym momencie.

Na potrzeby rozmów telefonicznych pojawiły się także specjalne wygłuszone kabiny, które można postawić w pomieszczeniu. Zapewniają prywatność rozmowy, a dzwoniąca osoba nie będzie przeszkadzała nikomu w pobliżu.

Takie kompaktowe kabiny mogą być szczególnie przydatne w biurach coworkingowych, gdzie potrzebna jest niewielka przestrzeń, która będzie w stanie zapewnić prywatność i ciszę w określonym momencie pracy.

Pozostałe trendy i inspiracje, które dotyczą rynku wynajmu sal znajdziecie tutaj.

Autor
Łukasz Nowak